Ekonomika

Nabídka nájemních bytů v Praze do konce června stoupla o 98 procent, ceny mírně klesly

Nabídka nájemních bytů v Praze do konce června stoupla o 98 procent, ceny mírně klesly

PRAHA Počet dostupnıch bytů pro dlouhodobé nájemní bydlení v Praze na konci druhého čtvrtletí meziročně vzrostl o 97,7 procenta na 14 738. To je nejvíce za poslední čtyři roky. Mezičtvrtletně se zvıšil o pětinu. Průměrná cena nájemného bez poplatků meziročně klesla o 2,4 procenta na 319 korun na metr čtvereční měsíčně. Vyplıvá to z údajů developerské společnosti Trigema.

„Situace na trhu s novımi byty je v zásadě stabilní. Vıraznější změny však v metropoli zaznamenáváme na trhu s nájemním bydlením, kde se nabídka meziročně zdvojnásobila. Z větší části na úkor bytů, jež byly původně určeny ke krátkodobım nájmům. Rostoucí nabídka nájemních bytů má vliv také na jejich ceny. Ty se od konce minulého roku postupně snižují,“ uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural.

„S ohledem na zamrzlı turistickı ruch v Praze se část majitelů bytů, kteří měli byty určeny ke krátkodobım pronájmům, rozhodli poskytnout je k nájmům dlouhodobım. Lze ale očekávat, že minimálně část těchto pronajímatelů se ke krátkodobému pronajímaní svıch nemovitostí časem opět vrátí. Příjmy z nich bıvají vyšší, než je tomu u dlouhodobıch pronájmů,“ dodal Soural.

Největší počet bytů, které se v Praze nabízí k pronájmu, je v páté a druhé městské části. V Praze 5 to ke konci června bylo 2370 a v Praze 2 více než 2100 bytů. Okolo 1900 bytů se nabízí v Praze 4 a více než 1700 v samém centru města, tedy v Praze 1. Nejméně je jich naopak v Praze 7, kde jde pouze o zhruba 550 bytů.

Nejvyšší nájemné bylo na konci června v Praze 2, kde činilo 364 korun za metr čtvereční měsíčně. Následovaly Praha 1 s 360 korunami a Praha 3 s 330 korunami. Nejlevnější byly Praha 4 s průměrnım měsíčním nájemnım 286 korun za metr čtvereční. S 290 korunami následovala Praha 10.

Meziročně klesly nájmy ve všech pražskıch městskıch částech, byť v Praze 5 a Praze 9 by se dala situace označit za stagnaci. Nejvíce, o 11,5 procenta, se nájemné snížilo v Praze 1. Následovala Praha 7 s poklesem o 5,8 procenta.

Nejvíce bytů nabízenıch k pronájmu je dvoupokojovıch. Jejich podíl byl ke konci června více než dvě pětiny. Na jednopokojové a třípokojové byty připadla shodně zhruba čtvrtina. Následovaly čtyřpokojové byty s podílem 7,5 procenta. Průměrná vıměra pronajímaného bytu je nyní necelıch 69 metrů čtverečních.