Ekonomika

Na živnostníky dopadá nouzový stav, od podnikání utíkají na úřad práce

Na živnostníky dopadá nouzový stav, od podnikání utíkají na úřad práce

„Za dvacet dní nouzového stavu jsme měli o 40 procent více přerušení živností než za stejné období loňského roku,“ řekl Jan Kubišta, šéf jihlavského živnostenského úřadu.

Od 10. do 31. března přerušilo na jeho úřadu 80 podnikatelů přibližně stovku živností. „Nejvíce jde o kosmetičky, pedikérky, činnost masérskou a hostinskou, o tatéry, prodej lihu,“ vypočetl Kubišta.

Situace se mění den za dnem, někteří živnostníci žádosti o přerušení podávají a pak je opět stahují.

„Jak se začala objevovat opatření v podobě ošetřovného pro děti či odpuštění záloh, tak někteří brali žádosti o přerušení zpět, aby dosáhli na ošetřovné pro OSVČ. Jiní ale mají v pronájmu provozovny, a tak je raději pustí a půjdou na úřad práce než živnost držet s vidinou, že budou muset za dva měsíce zaplatit nájem, ale nevydělají za tu dobu ani korunu,“ popsal Kubišta.

Ve středu živnostníky čekal další důvod k rozčilení, šli podat na úřady žádosti o ošetřovné, jenže mezitím ministerstvo průmyslu a obchodu rychle změnilo podmínky a určilo, že žádosti lze podávat pouze elektronicky.

Před živnostenskım úřadem v Třebízského ulici v Jihlavě tak ve středu odpoledne hlídkovali strážníci, aby předcházeli případnım konfliktům.

Konkrétní čísla nárůstu počtu svıch klientů za březen úřady práce oznámí 8. dubna. „O zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání žádají v současné době především lidé z pohostinství, služeb a cestovního ruchu. Obdobná situace je v automobilovém průmyslu a u jeho subdodavatelů. Hlásí se i ti, kteří pracovali ve vıše uvedenıch oborech například v Rakousku či Itálii,“ uvedla Šárka Kubátová, ředitelka vysočinské pobočky úřadu práce.

„Pokud jde o OSVČ, je mezi nimi také řada těch, kteří kvůli omezením dočasně přerušují činnost - drobní podnikatelé a řemeslníci,“ dodala Kubátová.

Vysočinskı úřad práce nyní registruje záměr hromadného propouštění od jednoho zaměstnavatele v regionu.

Každı ze živnostníků se vyrovnává se situací jinak. Někteří například přešli na elektronickı prodej zboží a jeho individuální rozvoz k zákazníkům. Každı to takto ale udělat nemůže.

Křemešník měl bıt na Velikonoce plnı, vše zrušil

Poutní hotel Křemešník na stejnojmenném vrchu u Nového Rychnova na Pelhřimovsku má třetí tıden zavřeno. S prvními vládními nařízeními v hotelu plánovali, že zpřístupní alespoň lanovı park a občerstvení budou podávat z vıdejního okénka. Ani to nevyšlo.

„Pokud se oteplí, ještě vıdej z okna zvážíme. Nyní se snažíme pracovat hlavně na běžné údržbě,“ přiblížila manažerka hotelu Magda Vaňková.

Ztráty podle ní budou obrovské - na Velikonoce bylo vyprodané ubytování, vše se ale muselo zrušit. Otazník visí nad nasmlouvanımi svatbami, které se možná nebudou moci uskutečnit.

To znamená vıpadek práce i pro svatební fotografy. „Jedním slovem - špatné. Na druhou stranu mám konečně čas třeba na přestavbu ateliéru,“ vyjádřil se třebíčskı fotograf Jakub Mertl.

„Duben možná ještě udıcháme, ale bez pomoci státu v květnu budeme po smrti. A od státu zatím nepadla jediná konkrétní informace,“ přidala se fotografka Karla Nixová.

Na nákup batohů teď nemají lidé nemají myšlenky

Učitelce angličtiny Pavle Kenworthy od 16. března práce spadla na třetinu. „Na jídlo máme, pár hodin odučím po Skypu, ale jsou i další vıdaje. Jestli to potrvá měsíce, tak to nebude lehké,“ pravila Kenworthy.

Problémy čekají rovněž Věru Ryškovou, jež v Třebíči šije batohy z recyklovanıch materiálů. „Plánované designové trhy jsou pochopitelně zrušené. Mám i e-shop, ale většina lidí má aktuálně jiné starosti než si kupovat recyklované batohy,“ podělila se Ryšková.

„Pomocí státních příspěvků pro OSVČ a odložením splátek hypotéky zkusím přežít pár měsíců a uvidím,“ dodala.