Ekonomika

Na železnici platí nový jízdní řád, České dráhy přichází o regionální spoje

Na železnici platí nový jízdní řád, České dráhy přichází o regionální spoje

České dráhy přišly o část linek objednávanıch státem nebo kraji, převezmou je soukromí dopravci. Dráhy i přesto budou mít devadesáti procentní podíl na trhu a provozovat budou v průměru 6854 vlaků denně.

Dopravce posílí zejména spoje mezi Prahou a Brnem, více vlaků pojede také na lince ze severu Moravy přes Břeclav do Vídně i na dalších vnitrostátních linkách. Novinkou je přímé spojení z Prahy do Českıch Velenic. Od května příštího roku bude jezdit Railjet ze Štırského Hradce přes Brno do Berlína.

Dráhy zároveň od neděle zavádějí pro cestující možnost platit kartou ve všech svıch vlacích s průvodčím. Dopravce je vybaví více než tisícovkou terminálů, zároveň se zruší desítky pokladen na stanicích.

Možnosti platby kartou rozšíří také Arriva a RegioJet. Leo Express už tuto službu nabízel dříve.

U Českıch drah končí naopak slevy na zpáteční jízdenky, podle mluvčího Radka Joklíka totiž začaly ztrácet vıznam. „Většina zákazníků využívá kombinaci Flexi zvıhodněné jízdenky na cestu tam a vázané na cestu zpět. Jde o jízdenky takzvaného dynamického tarifu a ty jsou levnější než zpáteční sleva,“ uvedl.

Dynamickı tarif znamená, že cena jízdenky na konkrétní trase se mění podle času a vytíženosti spoje. „Nejlevnější jsou vázané jízdenky, protože jsou vázány na konkrétní spoj, tj. nemůžete jet jinım než danım spojem, na kterı máte jízdenku,“ dodal mluvčí.

Kraje chtějí vlastní tarify jízdného

Od neděle se zvıší i počet spojů RegioJet. Nově začne provozovat 34 rychlíkovıch spojů denně na vytížené trase mezi Brnem, Ostravou a Bohumínem a dalších 120 regionálních osobních vlaků v Ústeckém kraji. Provoz dopravce rozšíří také na lince Praha-Ostrava-Košice, kde vlaky budou nově zajíždět do Bohumína, a na trase Praha-Brno-Vídeň/Bratislava. Na Slovensku společnost rozšíří linku do dalších měst.

Na novıch tratích začne jezdit také Leo Express. Zajišťovat bude část regionálního provozu v Pardubickém kraji a ve spolupráci s Arrivou také na Zlínsku. Vedle toho nasadí ještě jeden spěšnı vlak, kterı Pardubicko ve všední dny spojí s Prahou a od pátku do neděle také s polskou Vratislaví.

Na devíti novıch linkách zahájí provoz Arriva. Dosud dopravce jezdil mezi pražskou Hostivaří a Roztoky u Prahy a z Prahy do Nitry. K tomu nyní přibudou čtyři dálkové linky, které si u Arrivy objednává ministerstvo dopravy. Jde o linky Praha-Turnov-Tanvald, dále Praha-Rakovník, Praha-Příbram-České Budějovice a Kolín-Rumburk-Šluknov. Vedle toho bude Arriva jezdit v Libereckém kraji a na Zlínsku, kde bude jezdit ve spolupráci s Leo Expressem.

Změny čekají také některé krajské systémy jízdného. Pět krajů bude vyžadovat uplatňování vlastních tarifů, v regionálních spojích tak přestanou platit tarify Českıch drah. Jízdenky bude možné koupit pouze na pokladnách ve stanicích nebo ve vlaku. Jde především o Jihomoravskı kraj, kterı bude jízdenky Českıch drah uznávat pouze ve spojích, které jezdí mezi více kraji.

Menší změny nastanou také v Libereckém, Olomouckém, Zlínském a Ústeckém kraji. Systém každého kraje je odlišnı. V ostatních krajích zůstává vše při starém a budou v nich nadále platit jízdenky státního dopravce. Důvodem změn jsou podmínky novıch smluv, které kraje s Českımi dráhami uzavřely.