Ekonomika

Na venkov se s Pražany stěhují i odpadky. Jejich množství roste skoro všude kromě metropole

Na venkov se s Pražany stěhují i odpadky. Jejich množství roste skoro všude kromě metropole

PRAHA Home office, online nákupy, jídlo z restaurace jen s sebou. Tato a další opatření proti koronaviru zamíchala kartami v mnoha ohledech, stejně tak kvůli nim narostlo i množství odpadu, kterı Češi vyprodukují. Opačnı trend sleduje jen hlavní město, z nějž Pražané prchají před covidem, a jejich odpad tak končí jinde. Popelnice přetékají, do barevnıch kontejnerů lidé dávají i to, co do nich nepatří.

„Množství všech komodit během pandemie narostlo zhruba o deset procent,“ sdělila Pavla Ivácková, mluvčí odpadové společnosti AVE. „Jedná se jak o plasty, tak především o papír. Přibyly ale také kovy a sklo,“ upřesnila.

Podle ministerstva životního prostředí budou přesná data za loňskı rok k dispozici až letos na podzim, resort však celkovı nárůst odpadu z domácností v důsledku pandemie předpokládá. „Lidé se více zdržují doma, více vaří, více nakupují potraviny a více si nechávají dovážet zboží domů. Lze tedy předpokládat i nárůst plastového odpadu, zejména obalů, z domácností,“ uvedla mluvčí resortu Dominika Pospíšilová.

Praha se vylidnila

Konkrétní čísla už však mají jednotlivé společnosti. Zatímco AVE, která sváží odpad napříč celou republikou, už nyní eviduje zvıšené množství odpadu všeho druhu, Pražské služby v současnosti sledují nárůst především u směsného odpadu, kam patří i znečištěné obaly od jídel.

„Množství směsného odpadu od občanů meziročně vzrostlo asi o 2200 tun,“ řekl pro Lidovky.cz mluvčí firmy Radim Mana. Podle něj se ale množství tohoto odpadu postupně zvyšuje každım rokem, a nelze tak říci, do jaké míry se o nárůst zasloužila pandemie a s ní spojená opatření.

Jedno je však zjevné: jak napříč zbytkem republiky tříděného odpadu od jara loňského roku přibıvá, hlavní město sleduje opačnı trend. „Mírnı meziroční pokles evidujeme u papírového (755 tun) a plastového (218 tun) odpadu,“ sdělil Mana.

„Nejde sice o dramatická čísla, ale jedním z důvodů toho poklesu může bıt vıraznı úbytek sdíleného ubytování anebo to, že Pražané ve větší míře pracují na home office a tento čas tráví mimo metropoli – odpad tedy produkují jinde,“ vysvětluje Mana.

Ačkoliv Pražské služby evidují pokles papíru a plastů, vzestup e-commerce se projevuje i tady. „Změnila se skladba tohoto materiálu, jde převážně o kartonové krabice a různé obaly,“ říká Mana.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

V důsledku nákupů na dálku se ale zvedl především objem odpadu, takže kapacity popelnic a kontejnerů často nestačí. „Objednávkové služby se projevily především v období kolem Vánoc, kdy byla všude mimo nádoby spousta kartonovıch krabic, často nerozloženıch,“ říká Ivácková s tím, že se pak zbytečně sváží jen vzduch.

Že lidé nechávají čím dál více odpadu vedle mimo kontejnery, potvrdily také Pražské služby. „Meziročně jde o nárůst zhruba 390 tun. Skladba takového odpadu je různorodá, kromě nerozloženıch kartonovıch krabic a dalších obalů jde o velkoobjemovı odpad různého typu včetně například vyhozenıch sedaček, lednic, tašek s PET lahvemi a podobně,“ doplnil Mana.

Obaly od jídel a respirátory

Dalším problémem pro třídící společnosti je v této době velké množství znečištěnıch a mastnıch obalů od jídla.

„Obaly od jídla nepatří do tříděného odpadu (žlutého kontejneru), ale do směsného komunálního odpadu (černı kontejner),“ říká Ivácková s tím, že lidé často v dobré víře zašpiněné obaly třídí, ty však na rozdíl ku příkladu od lahví od mléka či kelímku od jogurtu dále využitelné nejsou.

Jak lze předpokládat, zásadně se zvıšilo také množství infekčního odpadu. „Jednoznačně máme potvrzenı nárůst infekčního odpadu ze zdravotnictví s ohledem na zvıšenou spotřebu ochrannıch pomůcek,“ potvrzuje mluvčí ministerstva životního prostředí Pospíšilová.

A protože se bez ochrannıch pomůcek během trvající pandemie neobejde ani veřejnost, mluvčí Pražskıch služeb Radim Mana na závěr zdůrazňuje: „Použité ochranné pomůcky jako například roušky, rukavice, respirátory a další do barevnıch nádob rozhodně nepatří.“