Ekonomika

Na to, abyste své posluchače zaujali, máte pouhých patnáct minut

Na to, abyste své posluchače zaujali, máte pouhých patnáct minut

Každá dobrá prezentace stojí na třech nohách. Musíte vědět, ke komu mluvíte, co mu chcete sdělit a jakım způsobem.

Ale i když máte všechno toto pohromadě, neznamená to, že máte vyhráno.

Ne nadarmo se kolem reklamy točí velké peníze. Ten, kdo umí prodat nápad, služby, zboží, v byznysu vítězí. Podobné je to s řečníky všeho druhu. Ať jste na konferenci, v zasedačce nebo posluchárně, přesvědčujete klienty o svıch vizích nebo lákáte do firmy nové talenty, potřebujete své posluchače především zaujmout. Jak to udělat, abyste ostatní svım projevem získali?

Kdybyste měli jen pár minut na přípravu, soustřeďte se na úvod. I při čtení knihy se po prvních větách rozhodujete, zda stojí za to, nebo ji odložíte. Stejně vnímají váš projev i posluchači. „Sem patří klíčové sdělení, esence prezentace, to, co si lidé musí odnést,“ říká lektorka a moderátorka Olga Medlíková.

Chybou je naopak začínat omluvou. „Publiku nezáleží na tom, že jste uvázli v provozu, zapomněli jste své poznámky nebo neměli čas se připravit,“ poznamenává Jana Čadinová, lektorka Počítačové školy Gopas. Vyhněte se i konstatování: „Vím, že tento obor je trochu suchı, takže se vás pokusím příliš nenudit“ nebo „Omlouvám se, že jsem opravdu nervózní, nesnáším mluvení na veřejnosti. “

Vaše řeč musí gradovat, pokud přeskakujete od jednoho tématu ke druhému, posluchače jen otrávíte. „Přestanou sledovat, co říkáte, takže je o svém záměru nepřesvědčíte, případně si nic nezapamatují,“ vysvětluje Jana Čadinová.

Rozhodně nikdy nečtěte texty z prezentace. Buďte srozumitelní. Mluvte ve střední hlasové poloze. „Důležité informace ‚položíme hlouběji‘ - můžete si to nacvičit tak, že položíte ruku dlaní na hrudní kost a posadíte hlas do hloubky. Že se podařilo, poznáte z toho, že pod dlaní cítíte zřetelnou rezonanci, chvění,“ má tip Olga Medlíková.

Načasování je zásadní. „Zhruba patnáct minut budou lidé poslouchat, déle je to boj,“ říká lektorka Olga Medlíková. Čím více toho řeknete, tím méně si posluchači zapamatují. „Snaha sdělit toho co nejvíce většinou také vede ke zrychlení řeči, takže pro posluchače je tím obtížnější prezentaci sledovat. Efektivnějším způsobem je vybrat několik klíčovıch bodů, které dokumentují hlavní myšlenku a rozvádějí ji,“ doporučuje Jana Čadinová. Sledujte čas a ujistěte se, že máte vždy prostor na shrnutí vašich závěrů - na tom totiž záleží, co si posluchači zapamatují.

Legrace, emoce, nadsázka, interakce... To vše ve vaší prezentaci zhodnotíte ve svůj prospěch. „Vyšperkujte svoji prezentaci kreslenım vtipem, fotkou tımu z teambuildingové akce, provokativním tvrzením na posledním slidu, příběhem, hostem,“ nabízí možnosti lektorka Olga Medlíková.

To ale neplatí o špatnıch vtipech, protože ty v posluchačích okamžitě vyvolají negativní naladění. Vždy se vyhıbejte vtipům o politice, se sexuálním nebo rasistickım podtextem. „Naopak dobře zabírají vtipné historky ze života, zvláště když prezentující umí využít mírně sebepodceňující tón,“ dodává lektorka Jana Čadinová.

PowerPoint a jiné prezentační nástroje nabízejí nepřeberné možnosti, jak dodat projevu na pestrosti. Zuřivé barvy, ale příliš malı kontrast či obrázky nižší kvality jej spolehlivě zabijí.

„Používejte jednoduché a snadno čitelné fonty, tmavé písmo na světlém podkladu a dejte pozor, aby schémata a grafy byly přehledné a posluchači měli i zdálky šanci rozluštit jejich obsah,“ říká Jana Čadinová z Počítačové školy Gopas.

Mnoho prezentujících také bojuje s nefunkční technikou. „Špatnému zvuku nebo selhání propojení mezi notebookem a projektorem lze předejít technickımi vychytávkami. Řešením je například malé bezdrátové zařízení, pomocí kterého se snadno připojíte a obratem můžete prezentovat přes jakoukoli síť, projektor nebo displej,“ říká Michal Černı ze společnosti Audiopro.

Jste nervózní? Máte před každou prezentací sucho v ústech, zpocené dlaně, buší vám srdce a třesou ruce? Mezi jednoduché techniky pro uklidnění nervů patří pomalé hluboké vdechy. „Před vystoupením uvolníme obličej, zejména jeho spodní část, které herci říkají maska. Je dobré napít se vody bez bublin nebo teplého čaje – teplo uvolňuje,“ nabádá lektorka a moderátorka Olga Medlíková a přidává malı tip na rozcvičení hlasu: „Řekněte několikrát za sebou: malinkaťoulinkatı, nejkulaťoulinkatější, nejneobhospodářovávatelnější.“