Ekonomika

Na státní podnik Povodí Vltavy zaútočili hackeři. Přehrady a dodávky vody nejsou ohrožené

Na státní podnik Povodí Vltavy zaútočili hackeři. Přehrady a dodávky vody nejsou ohrožené

Praha Na informační systém státního podniku Povodí Vltavy v úterı zaútočili hackeři. Napadli systém pro administrativní činnosti - nefungovaly tak maily nebo spisová služba a další interní systémy. Přehrady nebo dodávky vody ohroženy nebyly, sdělil v úterı ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílı.

„Situaci od dnešního dopoledne intenzivně řešíme s vedením státního podniku a IT specialisty. Útokem nebyly dotčeny prvky kritické infrastruktury, jako jsou vodní díla, jejichž systémy jsou právě z bezpečnostních důvodů fyzicky odděleny od prostředí informačních systémů podniku,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).

Generální ředitel podniku Petr Kubala předal informaci také Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. „V tuto chvíli situaci řešíme, nicméně nevím, jak dlouho bude problém trvat,“ uvedl ředitel.

Ministerstvo označuje útok za rozsáhlı, přesto podle něj není ohrožená manipulace na přehradách ani dodávky povrchové vody pro pitné účely nebo jiné odběratele. Tyto systémy mají podle Bílého z bezpečnostních důvodů nezávislé informační systémy.

Kybernetické útoky letos postihly mimo jiné zdravotnická zařízení. Například na konci března šlo o počítačovou síť v Psychiatrické nemocnici Kosmonosy na Mladoboleslavsku. Počítače tam nefungovaly, péče o pacienty ale nebyla ohrožena. Hackeři letos zasáhli také 13. března - Fakultní nemocnici v Brně. Základní provoz nemocnice byl i po počítačovém útoku zachovanı.