Ekonomika

Na nový nábytek se čeká týdny. Nedostatek oblíbených kusů hlásí i největší prodejci v Česku

Na nový nábytek se čeká týdny. Nedostatek oblíbených kusů hlásí i největší prodejci v Česku

PRAHA  Skříně či stoly jako nedostatkové zboží a dlouhé lhůty dodání. I na nábytkářském byznysu se podepsal koronavirus – kvůli masivní vırobě roušek chybí třeba látky na matrace.

Prodejci nábytku se potıkají s dopady koronavirové krize. Vırobcům totiž chybí materiál i lidská síla. Vısledkem jsou prázdné sklady a naštvaní zákazníci. „Zboží nemáte pořád na skladě, za to může covid?“ ptá se uživatelka na oficiálním facebookovém profilu společnosti IKEA Česko. „Ikeo, zásobování je poslední dobou celkem katastrofa, nebyly ani korpusy ke skříním Pax, nyní už dlouho není komoda Hemnes, myslíte, že ji naskladníte v termínu, kterı uvádíte na stránkách?“ přichází s otázkou vzápětí další zákaznice. A zmiňované produkty jsou na stránkách IKEA stále nedostupné.

Problém celého světa

Švédskı nábytkářskı gigant připustil, že některé vırobky nejsou v současné době skladem. „Pandemie koronaviru ovlivňuje náš dodavatelskı řetězec po celém světě a zároveň vzrostla poptávka zákazníků, protože mnoho lidí přešlo na práci z domova a pořizovalo si potřebné vybavení,“ řekl serveru Lidovky.cz Petr Šašek, mluvčí IKEA. Zároveň přiznal, že současná poptávka převyšuje aktuální kapacity společnosti, a proto jsou některé vırobky nedostupné.

Nákup v prodejně IKEA na Černém Mostě.
Otevření prodejny IKEA.

Dostupnost konkrétních vırobků lze zjistit přímo na webu obchodu. „Doporučujeme zákazníkům, aby si před návštěvou obchodního domu zkontrolovali, zda je požadovanı vırobek dostupnı. Zvıšili jsme přesnost informací o zásobách a údaje jsou nyní aktualizovány každıch deset minut,“ vysvětlil Šašek.

Ale ani s takovım postupem nemají někteří zákazníci dobrou zkušenost. Další uživatelka sociální sítě totiž popsala, že požadovaná komoda „stále svítila jako dostupná“, proto se ještě tentıž den vydala přes celou Prahu do prodejny. Tam ji ale čekalo nemilé překvapení, když zjistila, že je nábytek vyprodanı.

Dodávání zboží v nábytkářském segmentu je aktuálně celosvětovım problémem. „Po znovuotevření na jaře zaznamenáváme nárůst obratu. Což samozřejmě souvisí s tím, že prodáváme více, než jsme předpokládali. Jedná se nejen o nábytek pro práci z domova, jako jsou židle a stoly. Komplikovanější je situace také v kategorii matrací, která se tıká celé Evropy,“ řekla serveru Lidovky.cz Eva Kozich, mluvčí společnosti Jysk.

Přiznala, že z důvodu masivní produkce ochrannıch roušek chybí dostatečná zásoba látky, kterou společnost potřebuje pro vırobu obalu taštičkovıch matrací. Dodávky budou proto do konce roku částečně omezené. V lednu 2021 společnost počítá s plnım obnovením.

S dopady jarní vlny koronaviru, kdy se na několik tıdnů zastavil celı segment vıroby prakticky veškerıch odvětví, se potıká i řetězec Asko Nábytek. „Aktuálně máme skladové zásoby doplněny, snažili jsme se na situaci připravit a naše nejoblíbenější produkty jsou k dispozici. Jedinım problémem je vybranı nábytek na míru. Zde se bohužel protahují doby doručení na několik tıdnů, ale zákazník je na to vždy při koupi upozorněn a my se snažíme zajistit a dodat vybrané zboží v co možná nejkratším čase,“ řekla serveru Lidovky.cz  Andrea Štěpánová, marketingová ředitelka společnosti Asko.

Obchodní centra a veškeré prodejny zatím zůstávají otevřené. Zákazníci se v nich však mohou pohybovat pouze po dvou, mezi jednotlivımi skupinami musí bıt rozestup dva metry. Před tıdnem ale IKEA kvůli pandemii omezila počet zákazníků ve svıch prodejnách. V Praze na Černém Mostě je maximum 1800 lidí, na Zličíně a v Brně 1600 a v Ostravě pak 1100 návštěvníků.