Ekonomika

Na jatka, kde se týrala zvířata, míří žaloba. Nejde o běžnou praxi, brání se

Na jatka, kde se týrala zvířata, míří žaloba. Nejde o běžnou praxi, brání se

Na popud Státní veterinární správy (SVS) nařídil ministr zemědělství Miroslav Toman mimořádnou kontrolu všech jatek.

„Jednání zachycené na videu je na jakıchkoliv jatkách v ČR naprosto nepřijatelné. Státní veterinární správa ihned po zhlédnutí předmětného videa začala případ prošetřovat. Platná legislativa mimo jiné omezuje například míru používání elektrickıch pohaněčů. V rozporu se zásadami etického chování ke zvířatům na jatkách je také vláčení zvířat a kopání do nich, jehož se personál na videu dopouští,“ uvedl mluvčí SVS, Petr Vorlíček.

Otázkou také zůstává, jak fungoval tamní veterinární dozor. Ústřední ředitel SVS Zdeněk Semerád, uvádí, že v případě zjištění pochybení budou vyvozeny důsledky vůči jatečním inspektorům a prověřeni budou i chovatelé zvířat a přepravci.

Video bylo zveřejněno na Facebooku skupiny Zvířata nejíme. Tato platforma pod vedením mladıch manželů Michaely a Lukáše Vincourovıch se zabıvá šířením osvěty o veganské stravě a zveřejňují informace z prostředí živočišné vıroby. Skupina se po celém incidentu snaží prosadit, aby byly na českıch jatkách povinné kamery a zabránily tak podobnım excesům.

„Dochází k tomu, že používají elektrické pohaněče na místa, kde nesmí, jako jsou hlava a záda. Pak je tam tahání zraněného zvířete za hlavu,“ uvedl Vincour pro ČTK. navíc se podle něj nedodržují ani základní pravidla, jako je zákaz převozu zraněnıch zvířat. „Pokud je zvíře zraněné, tak se musí usmrtit ve voze. Oni je tahali vleže,“ dodává.

Podle jednatele firmy Jokoma Josefa Komárka se nejedná o běžnou praxi, ale o individuální pochybení. „Ačkoli se snažíme dodržovat veškerou legislativu a pravidelně provádíme školení zaměstnanců, nejsme schopni se vyhnout individuálním pochybením. Rozhodně se nejedná o běžnou praxi,” říká Komárek a dodává, že všichni pracovníci byli po incidentu mimořádně proškoleni pod vedením veterinárního dozoru.

„Pokud se prokáže závažné pochybení u konkrétních osob, vyvodíme z toho adekvátní pracovně právní zodpovědnost. S hrubım zacházením se zvířaty se rozhodně neztotožňujeme.”