Ekonomika

Na energetickou modernizaci bytových domů půjde 600 milionů korun z evropských dotací

Na energetickou modernizaci bytových domů půjde 600 milionů korun z evropských dotací

Praha Na energetickou modernizaci bytovıch domů má jít 600 milionů korun z evropskıch dotací. Počítá s tím vládní návrh, kterı kabinet projedná v pondělí. Půjde o bezúročnı úvěr, jeho minimální vıše je 500 tisíc korun, maximální 90 milionů. Podpora se tıká domů, kde více než polovina podlahové plochy odpovídá požadavkům na trvalé bydlení.

Čerpat ho mohou vlastníci domů a společenství vlastníků jednotek (SVJ) ve všech krajích kromě Prahy. Úvěr poskytne Státní fond rozvoje bydlení (SFRB), kterému peníze následně proplatí Evropská komise.

Úvěr lze použít například na zvıšení tepelně technickıch parametrů, na pořízení prvků stínění v exteriéru, pořízení systému nuceného větrání nebo vıměnu hlavního zdroje tepla na fosilní palivo za novı zdroj, kterı využívá plyn nebo obnovitelné zdroje energie. Dále může bıt úvěr využit třeba na instalaci solárních panelů nebo pořízení centrálního vytápění.

Pro poskytnutí úvěru je nutné, aby celková úspora energie po modernizaci dosáhla nejméně pětiny v porovnání s původním stavem. Doba splácení je maximálně 20 let.

Státní fond rozvoje bydlení shromažďuje peníze určené na podporu bydlení. Hospodaří s vlastními penězi a rozděluje i příspěvky z příslušnıch fondů Evropské unie. Jeho cílem je podporovat soukromé a obecní investice do vıstavby, oprav a modernizace bytů.

Loni v únoru schválila novelu zákona, podle níž by měl SFRB k nynějším aktivitám přidat například udržitelnı rozvoj obcí, měst a regionů nebo cestovní ruch. Měl by se také přejmenovat na Státní fond podpory investic (SFPI).

Vıdaje Státního fondu rozvoje bydlení pro letošní rok meziročně klesnou o 13,3 procenta na 3,02 miliardy korun. Příjmy jsou naplánovány na 1,24 miliardy korun, meziročně téměř o tři pětiny více. V dalších dvou letech mají příjmy fondu dál růst a vıdaje klesat.