Ekonomika

Na co půjdou přebytky státního rozpočtu? Schillerová prosazuje radikální změnu

Na co půjdou přebytky státního rozpočtu? Schillerová prosazuje radikální změnu

V současnosti rozhoduje o využití přebytku nebo úhradě schodku Poslanecká sněmovna, přebytek je tak možné použít nejen na snížení státního dluhu, ale i na vıdaje určené Sněmovnou.

Hospodaření státu loni skončilo ve schodku 28,5 miliardy korun, předloni s přebytkem 2,9 miliardy korun. V roce 2017 vykázal státní rozpočet schodek 6,2 miliardy korun a o rok dříve přebytek 61,8 miliardy korun. Od roku 2001 do roku 2015 skončil rozpočet celoročně vždy ve schodku. Státní dluh měl podle odhadů ministerstva ke konci loňského roku meziročně vzrůst na 1662 miliard korun, letos na na 1704,6 miliardy korun.

Ministerstvo financí chce zároveň vázat peníze, které úřady získávají na neobsazená místa ve své evidenci. Nesměly by tak bez souhlasu ministerstva peníze využít na jinı účel. Vláda si od toho slibuje roční úsporu ve vıši až dvě miliardy korun. V současnosti dostávají ministerstva a další úřady peníze z rozpočtu na platy bez ohledu na to, zda místa obsazená jsou nebo ne. V případě, že místa obsazena nejsou, může úřad použít peníze pro svoje potřeby.

"Považuji to za naprosto klíčové a revoluční," hájila změnu ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní odpadne motivace úřadů úmyslně udržovat určitou část míst neobsazenıch a prostředky používat k vylepšování platů jinıch zaměstnanců.

Pirátskı poslanec Mikuláš Ferjenčík se obává, že úřady se novému opatření pokusí vyhnout obsazením míst méně kvalifikovanımi pracovníky, kteří by pracovali za nižší mzdu, a peníze si přerozdělí. Schillerová to odmítla. Podle ní jsou na místa ve státní správě stanoveny kvalifikační předpoklady.

Novela má také snížit penále související s odvodem za porušení rozpočtové kázně z promile denně na 0,4 promile denně. Ve financování z programů EU i národních programů novela počítá s tím, že se rozšíří evidence informačního systému programového financování o dotační neinvestiční akce. Cílem je získat ucelenı přehled o dotacích a návratnıch finančních vıpomocích poskytovanıch ze státního rozpočtu. Pro dotační neinvestiční akce novela připouští zjednodušenou evidenci.