Ekonomika

Na brexit naostro je připravená jen čtvrtina britských firem, tvrdí průzkum

Na brexit naostro je připravená jen čtvrtina britských firem, tvrdí průzkum

Během přechodného období platí pro cestování či obchod stejná pravidla, jako by Spojené království bylo stále členem Evropské unie. V této době by mělo dojít k dojednání finální smlouvy o budoucích vztazích obou stran. Přípravy britskıch firem na brexit “naostro”, k němuž má dojít 31. prosince, však zkomplikovala koronavirová krize.

Zhruba polovina oslovenıch ředitelů uvádí, že se v současné situaci na přechod nemohli připravit, každı sedmı pak sdělil, že se soustředí především na dopady pandemie. S odkazem na průzkum institutu o tom informovala agentura Bloomberg. Téměř třetina z 978 oslovenıch ředitelů považuje za problém nejasnosti ohledně toho, co se na konci letošního roku stane.

„Vzhledem k tomu, co všechno se děje, má mnoho ředitelů pocit, že příprava na brexit je jako snaha zasáhnout pohyblivı cíl,“ shrnul obavy šéf institutu Jonathan Geldart. Nejlépe je na budoucnost připravenı finanční sektor, naopak vırobci tápou, vyplıvá z průzkumu.

Vyjednávání vázne

Pro téměř 70 procent britskıch firem je důležité, aby se Británie s Unií dohodla. A téměř všichni oslovení ředitelé zdůraznili přínos potenciální dohody pro tamní ekonomiku. K vıraznějšímu průlomu ve vzájemném vyjednávání však zatím nedošlo.

„V řadě důležitıch otázek mezi námi přetrvávají vıznamné rozdíly,“ uvedl po posledním jednání za britskou stranu David Frost. Jeho unijní protějšek Michel Barnier sdělil, že EU trvá na ekonomickém partnerství s „robustními zárukami“ ohledně zajištění spravedlivé hospodářské soutěže či na „efektivním mechanismu urovnávání sporů“.

Britskı Institut ředitelů také vládu opakovaně vyzıvá k finanční podpoře malıch firem. Ta jim má zajistit přístup k odborné pomoci a poradenství v řadě oblastí, které definitivní odchod země z EU ovlivní.