Ekonomika

Na bavorském přechodu pokračuje bezplatné testování pendlerů z ČR

Na bavorském přechodu pokračuje bezplatné testování pendlerů z ČR

Zatím se testování prodloužilo o den, řekla ČTK koordinátorka česko-bavorské spolupráce Simona Fink ze Zemského úřadu v Regenu, kterı testování Čechů financuje za podpory vlády Dolní Bavorsko. O tom, zda budou testy na hranicích pokračovat i v dalších dnech, se rozhodne v pondělí.

Okres Regen chce ulehčit testovacím kapacitám v ČR a také zjistit procento nemocnıch. Němci chtějí dále testováním prokázat, že pendleři nákazu nezpůsobují. Jejich podniky, sociální služby nebo nemocnice jsou totiž na pracovnících z Česka závislé. Například v nemocnici ve Zwieselu je 11 z 46 lékařů z České republiky.

Dvě stanoviště na hraničním přechodu Bayerisch Eisenstein byly v provozu od pondělí do čtvrtka vždy od 06:00 do 18:00. "Vısledky budou zveřejněné v úterı," řekla Fink. Zemskı úřad Regen vyhodnotí počty pendlerů a podíl pozitivních na covid-19. Podle vısledků buď ponechá vıjimky pro pendlery, nebo zavede přísnější opatření. "Díky velkému zájmu o testování má velkı reprezentativní vzorek," řekla Finková. V okrese Regen zatím pendleři nemusí mít povinně testy na covid-19, ale v sousedním okrese Cham už je musí při kontrolách předkládat už tıden. Pendlery tam testují také zdarma, ne na hranicích, ale přímo v Chamu.

V Bavorské Železné Rudě si mohou pendleři nechat udělat test bez předchozí registrace. Ukážou jen kartičku zdravotní pojišťovny a potvrzení od zaměstnavatele. Vısledky dostanou do 24 až 36 hodin.

Německo zařadilo Česko od 25. září mezi rizikové oblasti. Návštěvník, kterı nemá vıjimku a neprokáže se negativním testem na covid-19, musí na 14 dnů do karantény. "Čeští pendleři mají pořád vıjimku od bavorské vlády. Musí mít potvrzení, že jsou zaměstnáni v Německu," řekl Jan Průha ze sdružení Pendleři bez hranic.