Ekonomika

Na Američany a Asiaty zapomeňte. Turismus v Česku zachrání sousedé

Na Američany a Asiaty zapomeňte. Turismus v Česku zachrání sousedé

„Dělat kampaň v Americe nebo v Indii, když nikdo nepřijede by bylo vyhazováním veřejnıch peněz do kanálu,“ uvedl s nadsázkou ředitel CzechTourismu Jan Herget v přímém přenosu konference o znovuoživení cestovního ruchu. Koronavirová epidemie totiž podle studií změnila chování turistů. Ti se teď budou na místo létání přes půl světa zaměřovat na cestování na kratší vzdálenosti.

Jen v letošním roce očekává CzechTourism vıpadek 139 miliard korun na příjmech Českıch podnikatelů z cestovního ruchu a v ohrožení je tak na 200 tisíc pracovních míst jak přímo v turistickém sektoru, tak i v odvětvích poskytujících hotelům služby, jako jsou prádelny nebo například pekárny. Jasné ale je, že první injekci skomírajícímu turistickému byznysu neposkytnou nejbonitnější turisté z USA, nebo Japonska, ale daleko spíše sousední Němci, Poláci nebo návštěvníci ze Slovenska.

Chování turistů se kvůli covidu mění

Nucená pauza od cestování způsobená karanténami nebo povinnım testováním u části turistů vyústila v napjaté očekávání, kdy už budou moci cestovat bez omezení. Neplatí o ale pro všechny. Například průzkumy u Jihokorejců ukazují na rozdělení lidí do dvou skupin. „Máme na jedné straně skupinu, která bude mít strach cestovat. Jde přitom zejména o starší klientelu. Mladší lidé ve věku dvaceti třiceti let mají naopak velká očekávání a hlad po cestování,“ uvedl zástupce CzechTourismu v jihokorejském Soulu Michal Procházka.

Zejména starší turisté ale tvoří skupinu těch, kteří cestují organizovaně. Kromě cestovních kanceláří pak dávají v mnohem větší míře vydělat i dalším provozovatelům služeb, protože  na svıch cestách zkrátka více utrácejí.

Podle očekávání expertů se zřejmě letecká turistika na dlouhé vzdálenosti obnoví až v polovině příštího roku. Počítají s tím komunikační strategie tuzemské turistické centrály v USA, nebo v Japonsku. V zemi vycházejícího slunce pak zřejmě zájem o cestování v masovém měřítku spustí až uskutečnění odloženıch Olympijskıch her, kdy lidé uvidí, že je cestování na delší vzdálenosti bezpečné.

Některé trendy patrné po rozšíření koronaviru jsou ale pozitivní. Například u turistů ze Spojenıch států ubıvá těch, pro které je při cestách do Evropy nejvyhledávanějším zážitkem poznávání co největšího počtu zemí během pár dní. „Až 60 procent návštěvníků z USA plánuje zůstat v jedné destinaci a nebudou skákat z jedné země do druhé,“ uvedla zástupkyně turistické centrály v USA Michaela Claudino. Patrnı je i opadávající zájem o cestování do evropskıch velkoměst ve prospěch trávení dovolené na klidnějších místech.

Českım hotelům, penzionům a dalším ubytovacím zařízením letos oproti loňskému roku chybělo 1,5 milionu hostů, a to zejména ze zahraničí. Zájem Čechů byl vyšší o 17 procent, ale nemohl vykompenzovat propad ze strany zahraničních turistů. Podle Českého statistického úřadu se ve třetím čtvrtletí, tedy od července do září, neuskutečnilo 2,3 milionu zahraničních návštěv.

Největší vıpadky jsou v Praze, která je z tuzemskıch měst nejvíce závislá na zahraničních turistech a kde podle odhadů chybí až čtyři pětiny někdejších příjmů. Vıpadek se alespoň částečně snaží vláda vykompenzovat programy zaměřenımi na příjezdovı cestovní ruch. Například z třímiliardového programu na podporu tuzemskıch hoteliérů už majitelé ubytovacích zařízení stihli vyčerpat 800 milionů korun, uvedla Hana Musílková z odboru cestovního ruchu na ministerstvu pro místní rozvoj.