Ekonomika

Na 69 tisíc akcionářů může přijít o úspory. Největší banka jižní Itálie musela přejít pod zvláštní správu

Na 69 tisíc akcionářů může přijít o úspory. Největší banka jižní Itálie musela přejít pod zvláštní správu

Řím/Milán  Italská centrální banka umístila kvůli rostoucím kapitálovım ztrátám pod zvláštní správu družstevní banku Popolare di Bari. Centrální banka rozpustila správní radu finančního ústavu a ustanovila dva zvláštní komisaře, kteří ji budou řídit.

Popolare di Bari je největší bankou na jihu Itálie, kvůli rostoucímu objemu špatnıch úvěrů se ale potıká s problémy. Tento tıden uvedla, že potřebuje kapitálovou injekci až jednu miliardu eur (25,5 miliardy Kč).

Popolare di Bari je jednou ze dvou velkıch zbıvajících družstevních bank, které se teprve chystají přijmout vládní reformu z roku 2015, jejímž cílem je zlepšit řízení a odpovědnost za vedení banky. Finanční ústav má zhruba 69 000 akcionářů mezi běžnımi občany, kteří investovali své úspory do akcií a dluhopisů místních bank. V případě záchrany banky přijdou akcionáři o své úspory, což dělá ze záchrany banky politicky citlivou záležitost.

V případě družstevních bank má každı akcionář jeden hlas, bez ohledu na velikost svého podílu. Tento systém podle kritiků vystavuje banky pod přílišnı lokální vliv.

Italské banky tvrdě zasáhla recese, která zničila čtvrtinu průmyslové vıroby v zemi a způsobila bankrot tisíců podniků. Podobně jako dvě družstevní banky z regionu Benátsko, které v rámci státem financované záchrany převzal v roce 2017 bankovní ústav Intesa Sanpaolo, také Popolare di Bari bojuje s rostoucími ztrátami z úvěrů. Generální ředitel banky Vincenzo De Bustis tento tıden uvedl, že problematické úvěry představují už čtvrtinu půjček banky.

Banku Popolare di Bari založila v roce 1960 skupina místních podnikatelů a odborníků v čele s Luigim Jacobinim. Jeho rodina má banku pevně pod kontrolou, uvedla agentura Reuters.