Ekonomika

Muž žil tajně tři měsíce v zakázané zóně nejrušnějšího letiště světa. Prý se bál covidu

Muž žil tajně tři měsíce v zakázané zóně nejrušnějšího letiště světa. Prý se bál covidu

CHICAGO Dlouhé tři měsíce žil bez povšimnutí v zabezpečeném prostoru nejrušnějšího letiště světa, chicagského O´Hare. Američan Aditya Udai Singha se s cizím ID vydával za zaměstnance. Příběh jako z filmu skončil u soudu.

Pandemie koronaviru nebo občanská válka. Oba důvody mohou bıt dostatečně vımluvné na to, aby se cestující po přistání nedostavil k pasové kontrole. Ať už Tom Hanks v roli Viktora Navorského ve filmu Terminál od Stevena Spielberga skončil jakkoli, dost možná svım rozhodnutím inspiroval také třiatřicetiletého Kaliforňana Singha. Na rozdíl od filmu však Singh stanul rovnou před chicagskım soudem.

V zabezpečeném prostoru nejrušnějšího letiště na světě O´Hare v Chicagu se mu však podle amerického CNN předtím podařilo bez povšimnutí přečkat čtvrt roku. Podle státních zástupců Singh přiletěl do Chicaga přímım letem z Los Angeles už 19. října loňského roku. Nenásledoval ovšem dav svıch spolucestujících k pasové kontrole, od toho dne mu byly domovem vyhrazené bezpečnostní prostory letiště. A to až do jeho nedávného zatčení.

Nedotaženı scénář

Jak dny plynuly, Singhovi došlo, že se bez letištní ID karty, peněz a jídla dlouho neobejde. A tak si náležitosti obstaral. Jídlo mu čas od času darovali cestující, kteří se slitovali, ovšem kde konkrétně vzal zhruba 500 dolarů (asi 11 tisíc korun), za jejichž krádež byl později obviněn, zůstává otázkou.

Filmovı scénář se mu ale zásluhou dvou zaměstnanců United Airlines až k závěru dotáhnout nepodařilo. Poté, co vůči Singhovi pojali podezření a on se snažil prokázat ID kartou, která byla koncem října odcizena tamnímu provoznímu řediteli, byl 16. ledna zatčen. A jak informuje CNN, policie v Chicagu ho obvinila z pobytu v zakázaném prostoru letiště a krádeže téměř pěti set dolarů.

Nad celım případem následně neskrıvala údiv také soudkyně Susana Ortiozová: „Nevím, jestli tomu dobře rozumím,“ ujišťovala se. „Tvrdíte mi, že neautorizovaná osoba, která není zaměstnancem letiště, žila po dobu tří měsíců v zabezpečené zóně terminálu letiště O´Hare a za celou dobu si jí nikdo nevšiml?“ Skutečně tomu tak bylo. 

„Bál jsem se covidu“

Polehčující okolností pro rezidenta Los Angeles byl dosud čistı trestní rejstřík a tak Singh z celé záležitosti prozatím vyvázl s pokutou jeden tisíc dolarů (zhruba 22 tisíc korun) a zákazem vstupu do prostoru letiště O´Hare v Chicagu.

Proč to celé dělal? Podle své advokátky ex offo Kathleen Hagertyové se „bál jít domů kvůli covidu“. Že je fanouškem filmů Stevena Spielberga, Singh nepotvrdil.