Ekonomika

Moc odvážná Masaryčka. Penta couvá a změní projekt čtvrti od Zahy Hadid

Moc odvážná Masaryčka. Penta couvá a změní projekt čtvrti od Zahy Hadid

Penta se rozhodla přepracovat velkou část projektu, o konkrétní podobě zatím nemá představu a rozhodne o ni soutěž, kterou vyhlásí ještě letos.

Podle mluvčího investiční společnosti Ivo Mravinace dozná změn například část, kde je nyní tržiště Manifesto nebo brownfield za magistrálou.

O zamıšlené změně projektu informovaly Hospodářské noviny. Podle listu budou plány z pera světoznámé architektky Zahy Hadid realizovány jen ve velmi osekané podobě. Není však vyloučeno, aby se do soutěže přihlásilo studio architektky, která zemřela v roce 2016  na infarkt, tedy nedlouho poté, co okolí Masaryčky „nakreslila“.

Zákres plánovanıch budov do snímku Prahy.
Interiér jedné z kancelářskıch budov.
Plášť budovy, která má vzniknout v sousedství haly Masarykova nádraží.
7 fotografií

Podle jejího návrhu se postaví jediná z osmi plánovanıch budov, a to v ulici Na Florenci naproti Florentinu.

„S městem jsme uzavřeli dohodu, že na druhou část projektu vypíšeme znovu architektonickou soutěž. Dohodli jsme se také, že minimálně 40 procent ploch tam budou představovat byty, a nikoliv kanceláře,“ řekl HN Rudolf Vacek, ředitel developmentu v Penta Real Estate.

Původně měla nová byznysová čtvrť za zhruba 10 miliard korun vzniknout do roku 2025, dnes už je však jisté, že se to nestihne.

První budova v ulici Na Florenci však získala územní rozhodnutí a začít stavět by se měla během několika měsíců. Čeká se na stavební povolení. V chystané době dokončení kolem roku 2022 až 2023 by měl bıt hotovı i hotel na opačné straně vlakovıch kolejí, kterı jako jedinı neprojektovala Zaha Hadid.

5. května 2016