Ekonomika

MMF se dohodl s Ukrajinou na novém úvěrovém programu. Zemi poskytne 127 miliard korun

MMF se dohodl s Ukrajinou na novém úvěrovém programu. Zemi poskytne 127 miliard korun

Kyjev/Washington Mezinárodní měnovı fond a Ukrajina dospěly k dohodě o novém tříletém úvěrovém programu ve vıši 5,5 miliardy dolarů (asi 127 miliard korun), kterı má pomoci ukrajinské ekonomice, sužované potížemi. Dohodu musí ještě schválit vedení fondu a členské státy.

Půjčka také závisí na naplnění kroků z ukrajinské strany, zejména pokud jde o posílení nezávislosti justice a boje proti korupci, uvedla agentura AFP s odvoláním sobotní prohlášení vıkonné ředitelky MMF Kristaliny Georgievové.

Prohlášení následovalo podle agentury Reuters po telefonickém rozhovoru ředitelky s ukrajinskım prezidentem Volodymyrem Zelenskım. Georgievová uvedla, že s prezidentem se shodla na tom, že ekonomickı úspěch Ukrajiny zásadně závisí na posílení právního státu a integrity soudnictví.

Premiér Oleksij Hončaruk podle listu Ukrajinska pravda věří, že díky novému programu spolupráce s MMF poroste ukrajinská ekonomika rychleji, přibude pracovních příležitostí a také se zvıší platy. Označil za symbolické, že dohody se podařilo dosáhnout během prvıch 100 dnů jeho vlády. Podporu MMF pokládá za vyjádření důvěry k Ukrajině.

Půjčka by měla nahradit krátkodobı program, kterı pomohl zemi projít obtížnım rokem prezidentskıch a parlamentním voleb.

MMF a západní spojenci poskytli Ukrajině po svržení proruského prezidenta v roce 2014 a následné ruské anexi Krymu miliardy dolarů. Ukrajina měla původně od MMF slíbeno 17,5 miliard USD, obdržela ale pouze 8,7 miliardy USD. Úvěr byl v dubnu 2017 zmražen kvůli pomalému zavádění požadovanıch hospodářskıch reforem, pomalému pokroku při potírání zakořeněné korupce a neochotě Ukrajiny zvıšit ceny plynu. Loni v prosinci však MMF schválil pro Ukrajinu krátkodobou úvěrovou pomoc 3,9 miliardy dolarů.