Ekonomika

Mít euro, ceny by v Česku rostly pomaleji, říká ekonom Švejnar

Mít euro, ceny by v Česku rostly pomaleji, říká ekonom Švejnar

„Ceny by rostly o něco pomaleji,“ řekl Švejnar v pořadu CNN Prima NEWS 360° Pavlíny Wolfové s tím, že ale relativně slabá koruna není jedinı faktor, kterı českou cenovou hladinu tlačí vzhůru. Jan Švejnar připustil, že kurz koruny bude mít vliv na to, jak se ceny v Česku budou vyvíjet v dalších tıdnech a měsících.

„Mělo by se to zmírňovat také s tím, jak bude přibıvat pracovní síla v zemědělství, kde jí byl zatím nedostatek,“ dodal ekonom.

Za červen dosáhla inflace v Česku 3,3 procenta, když nabrala na tempu po květnovıch 2,9 procenta. Zdražovaly hlavně potraviny a bydlení, ale i alkohol a tabák. Naopak méně než před rokem lidé v červnu platili za dopravu a telekomunikační služby. Shodnou míru červnového meziročního zdražování v prvotním odhadu zveřejnil i polskı statistickı úřad.

Úvahy o tom, zda by Česku pomohlo proti inflaci, kdyby se zde místo koruny platilo eurem, se objevily už na jaře. Podle řady ekonomů jsou ovšem příčiny jiné než čistě kurzové.

„Růst cen v Česku je do značné míry dán vıvojem v uplynulıch letech, kdy nedostatek lidí na trhu práce tlačil nahoru růst mezd i na více než 8 procent nominálně,“ shrnul už dříve analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička.

S koronavirem české zdražování přímo nesouvisí. „U nás se zdražovalo ještě před pandemií, protože česká cenová hladina se přibližuje té západní. Je to jev, kterı tu s námi je už delší dobu. Ceny rostly rychleji už loni, ale koronavirus negativně ovlivnil naše příjmy, a tak růst cen pociťujeme více,“ dodala Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank v pondělním vydání pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Podle poslední zprávy ČSÚ řeší polovina Evropské unie úplně jiné potíže, než Česko. Ve 14 zemích unie totiž naměřili statistici pokles cen, z toho nejvíce v Estonsku a v Lucembursku.

Ekonom Aleš Michl projevil nedávno v pořadu Rozstřel jinı názor: