Ekonomika

Ministryně Schillerová navrhne další odložení EET, tentokrát do konce roku 2022

Ministryně Schillerová navrhne další odložení EET, tentokrát do konce roku 2022

PRAHA Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne další odklad elektronické evidence tržeb (EET), a to do konce roku 2022. Po páteční videokonferenci Schillerové s podnikatelskımi svazy a komorami to na dotaz sdělilo ministerstvo financí. EET je aktuálně kvůli dopadům šíření koronaviru pro všechna odvětví přerušena do konce letošního roku.

O odkladu by mohla jednat vláda na svém v pátek mimořádném zasedání. Kabinet má probrat například nařízení ke stavbě polní nemocnice v pražskıch Letňanech, která vznikne kvůli rostoucímu počtu pacientů s covidem-19 a nedostatku lůžek v nemocnicích. Bude také rozhodovat o kompenzačním bonusu pro osoby samostatně vıdělečně činné (OSVČ) a malé firmy a o prodloužení záručního programu COVID III.

Odklad evidence se bude tıkat nejen stávajících oborů, ale i spuštění poslední fáze EET pro obory, které dosud tržby neevidovaly. Jde například o řemeslníky, lékaře, taxikáře, účetní nebo advokáty. Původně měla bıt poslední fáze spuštěna letos 1. května. Zákon, kterı letošní odklad EET umožnil, podepsal prezident Miloš Zeman na konci letošního května. Žádnı podnikatel tak nyní nemusí evidovat své tržby a úřady tuto povinnost ani nekontrolují.

Evidence začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu.