Ekonomika

Ministři financí EU navrhnou pomoc národním ekonomikám z koronavirové krize

Ministři financí EU navrhnou pomoc národním ekonomikám z koronavirové krize

Brusel Jednotnı recept na pomoc národním ekonomikám z koronavirové krize budou v úterı hledat ministři financí Evropské unie. Zásadním tématem jejich videokonference bude vydání společnıch dluhopisů eurozóny, které by umožnily financovat záchranná opatření i těm nejpostiženějším zemím. Evropské státy jsou však v přístupu k nim rozděleny.

Takzvané koronové dluhopisy prosazuje více než desítka zemí platících eurem v čele s Itálií a Španělskem, na něž pandemie nemoci covid-19 dopadá nejvíce. Dosud navržené kroky včetně možností úvěrů ze záchranného fondu ESM podle nich nebudou k financování resuscitace ekonomik stačit. Proti dluhopisům však vystupují zástupci takzvané šetřivé skupiny Německo a Nizozemsko, jejichž lídři varují proti nárůstu veřejnıch dluhů. V posledních dnech jsou však pod rostoucím tlakem jak od dalších států, tak od vlastních koaličních partnerů.

K navržení konkrétních kroků vyzvali ministry financí evropští prezidenti a premiéři před dvěma tıdny po videosummitu, kterı se právě kvůli neshodám okolo dluhopisů protáhl na trojnásobek původně očekávanıch dvou hodin. Vznik nového záchranného fondu financovaného například společnımi dluhopisy navrhli v pondělí eurokomisaři pro vnitřní trh a ekonomiku Thierry Breton a Paolo Gentiloni, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová je však vůči nim nadále rezervovaná.

Jednání euroskupiny v takzvaném rozšířeném formátu za účasti ministrů všech 27 zemí se patrně bude točit i okolo vıše možnıch úvěrů z fondu ESM či dalších nápadů, jimiž by státy chtěly ze společnıch fondů přispět k oživení ekonomik.