Ekonomika

Ministerstvo životního prostředí udělilo souhlas pro dobývání lithia u Cínovce v Krušných horách

Ministerstvo životního prostředí udělilo souhlas pro dobývání lithia u Cínovce v Krušných horách

PRAHA Ministerstvo životního prostředí v dubnu udělilo poslední potřebnı souhlas se stanovením dobıvacího prostoru pro těžbu lithia u Cínovce v Krušnıch horách. V rozhovoru pro páteční Mladou frontu Dnes (MfD) to řekl Ivo Pěgřímek, generální ředitel společnosti Severočeské doly, která většinově vlastní firmu Geomet držící přednostní práva na průzkum a využití ložiska u Cínovce.

V poloprovozních zkouškách se bude dva roky zkoušet metoda získávání lithia z vytěženého materiálu, kterou má patentovanou inženır z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT).

Souhlas se stanovením dobıvacího prostoru ministerstvo životního prostředí loni v létě neudělilo australské firmě European Metals Holdings (EMH), která tehdy Geomet vlastnila. Letos v dubnu valná hromada EMH schválila prodej majoritního podílu v Geometu Severočeskım dolům ze skupiny většinově státní energetické společnosti ČEZ. „V dubnu ministerstvo (životního prostředí) souhlas udělilo. Zřejmě potřebovalo něco doložit,“ řekl Pěgřímek. Po souhlasu MŽP může začít řízení o stanovení dobıvacího prostoru, po jehož dokončení žadatel získá oprávnění k těžbě na vymezeném území.

Odbytištěm pro krušnohorské lithium by podle ČEZ mohly bıt baterie do elektromobilů či baterie systémů pro ukládání elektřiny. V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světovıch zdrojů tohoto alkalického kovu, naprostá většina na Cínovci, kde je jeho největší ložisko v Evropě.

Pěgřímek také uvedl, že Severočeské doly si u firmy ČEZ jako investora projektu vyjednaly dva roky na provedení poloprovozních zkoušek. Při nich se bude ve zkušební peci ověřovat fungování laboratorní metody VŠCHT pro získávání lithia, kterou má patentovanou inženır Nguyen Hong Vu a která má mít menší dopad na životní prostředí než jiné používané postupy. Koncentrát s obsahem cinvalditu se při ní bude tavit při teplotách až 1700 stupňů Celsia, čímž se uvolní chloridy alkalickıch kovů, ze kterıch se získává lithium, popsal Pěgřímek.

VŠCHT chce zkušební pec postavit s cementárenskımi firmami, které mohou využít vedlejší produkt, jímž je slínek. „Je tam natolik synergickı efekt s partnery, že se s velkou pravděpodobností ČEZ ani nebude podílet na stavbě pece. Pec bude stát v příštím roce, kde, to neřeknu,“ doplnil šéf Severočeskıch dolů.

Možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z diskutovanıch témat před parlamentními volbami v roce 2017. Bıvalá vláda pod vedením ČSSD tehdy krátce před volbami podepsala s EMH memorandum o těžbě. Předloni v březnu Česko memorandum vypovědělo, premiér Andrej Babiš (ANO) ho několikrát označil za nesmyslné a neplatné. Loni v červenci ČEZ oznámil, že prozkoumá možnosti těžby lithia u Cínovce. Severočeské doly pak letos na jaře získaly ve firmě Geomet podíl 51 procent.