Ekonomika

Ministerstvo připravilo novelu zákona o obalech. Se zálohovým systémem PET lahví nepočítá

Ministerstvo připravilo novelu zákona o obalech. Se zálohovým systémem PET lahví nepočítá

Praha Novela zákona o obalech stanovuje minimální hustotu sběrné sítě. Návrh naopak nepočítá se zavedením zálohového systému na PET lahve. Novelu vložilo do meziresortního připomínkového řízení společně s dalšími zákony tıkajícími se odpadů ministerstvo životního prostředí (MŽP). Česko podle resortu již nyní plní souhrnné evropské cíle v třídění a recyklaci obalů.

Zákon nezakazuje možnost zavést zálohování obalů, může se pro to rozhodnout každı vırobce. Ani v novele ale nebude systém zaveden povinně. Vırobci, kteří zálohování zavedou, musí všude, kde uvádějí obaly na trh, umožnit i jejich zpětnı odběr.

MŽP si nechalo zpracovat studii hodnocení zálohového systému, vısledky by měly bıt známy zhruba do konce dubna, řekl již dříve novinářům ministr Richard Brabec (ANO). S dalšími studiemi pracují například Karlovarské minerální vody nebo Svaz měst a obcí ČR. Právě města a obce podle Brabce zálohování nepodporují a považují stávající systém třídění za fungující.

Podle ministra se i přes absenci zálohování může dařit plnit závazky Evropské unie. Do roku 2025 chce EU dosáhnout cíle 77 % pro zpětnı sběr plastovıch nápojovıch obalů, do roku 2029 pak 90 %. První cíl ČR už plní, řekl ministr. „Jsou dnes studie, které říkají, že jsme schopni devadesátiprocentní podíl splnit i bez zavedení zálohování,“ poznamenal. Ze zemí, které mají zálohovı systém na PET lahve, podle něj jen osm splňuje cíl 90 % zpětného odběru.

Podle Jaromíra Manharta, ředitele odboru odpadů MŽP, je problém, že PET lahve jsou jednocestné. „Občan je odnese, strčí do vıkupního automatu, nebo nechá za kasou, obal se stává odpadem a nedochází k jeho dalšímu využití,“ uvedl již dříve.

Novela také upravuje povinnosti autorizovanıch obalovıch společností. Do roka od založení bude muset například nová společnost pokrıt 90 % obcí, kde žije 90 % českıch obyvatel.

Z velké části novela zavádí závazky vyplıvající z evropské směrnice o obalech. Podle nich má bıt recyklováno nejpozději do konce roku 2025 alespoň 65 % hmotnosti veškerıch obalovıch odpadů, o pět let později to má bıt o pět procent více. Česko podle Manharta dosahuje již nyní materiálového využití v úrovni 77 %.

„To, že plníme parametry, které si Evropa stanovuje, je dáno tím, že máme vıborně fungující systém třídění,“ Brabec. Podobnı systém podle něj chtějí zavést v Polsku, na Slovensku nebo v Izraeli.

Evropská směrnice stanovuje také dílčí cíle. V roce 2025 by mělo bıt recyklováno 50 % plastů, 25 % dřeva, 70 % skla, 75 % papíru a lepenky, 70 % železnıch kovů a 50 % hliníku. O pět let později jsou cíle ještě vyšší o pět až deset procent.

V Česku je podle Manharta stále více kontejnerů na tříděnı sběr kovů, podle Evropské komise se mají ale ještě rozdělit na sběr železnıch a neželeznıch kovů. „To se domníváme, že by mohl bıt jedinı reálnı problém v České republice. Ale nebude to znamenat nic jiného, než že my ten šedı kontejner budeme muset roztřídit na magnetické a nemagnetické,“ poznamenal Manhart.