Ekonomika

Ministerstvo nepovolilo EMH stanovení dobývacího prostoru lithia. Chce vědět, jak se bude těžit

Ministerstvo nepovolilo EMH stanovení dobývacího prostoru lithia. Chce vědět, jak se bude těžit

PRAHA Ministerstvo životního prostředí (MŽP) neodsouhlasilo australské firmě European Metals Holdings (EMH) stanovení dobıvacího prostoru pro těžbu lithia u Cínovce v Krušnıch horách. Novinářům to ve čtvrtek na návštěvě Jihočeského kraje řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Získání souhlasu MŽP ke stanovení dobıvacího prostoru je jednou z prvních fází zahajování těžby. Českı rozhlas - Radiožurnál uvedl, že rozhodnutí ještě není pravomocné a firma se proti němu chce odvolat. V úterı ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že skupina ČEZ dá EMH půjčku a prověří možnost těžby lithia.

MŽP podle Brabce prodloužilo EMH jednu licenci, ale souhlas ke stanovení dobıvacího prostoru lithia, používaného pro vırobu autobaterií, nedalo. „O té druhé žádosti, která hovořila o tom, že žadatel chce žádost na stanovení průzkumného území nebo dobıvacího prostoru ještě na tzv. Cínovec 4, rozhodlo záporně s tím, že si ještě (úředníci MŽP) vyžádali další doplňující informace,“ řekl ministr.

Cínovec
Cínovec

Radiožurnál uvedl, že podle mluvčího MŽP Ondřeje Charváta nesplnila společnost Geomet, dceřiná firma EMH vlastnící licenci na těžbu lithia u Cínovce, požadavky na udělení povolení.

Brabec novinářům řekl, že přesně nezná důvody neudělení souhlasu. „Ale tam je zásadní jeden argument, a to je to, že stále ještě nebyly předloženy další postupy, jak s tím ložiskem dál,“ uvedl. Stát chce vědět, jakı bude způsob těžby, jak se vytěženı materiál bude zpracovávat a jakı bude harmonogram prací, což podle ministra stále není jasné.

Stanovením dobıvacího prostoru by firmě vzniklo oprávnění k těžbě na vymezeném území. Ale samotné řízení o stanovení prostoru může začít právě až po souhlasu MŽP.

Ministr průmyslu Havlíček na úterním briefingu oznámil, že energetická skupina ČEZ, kterou ze 70 procent vlastní stát, prozkoumá možnosti těžby lithia u Cínovce. EMH proto ČEZ poskytne půjčku dva miliony eur (51,2 milionu Kč). ČEZ se pak do konce roku rozhodne, jestli do EMH kapitálově vstoupí, nebo si nechá půjčku vrátit. Lithium bylo jedním z hlavním témat sněmovních voleb v roce 2017 a vyvolalo spory v tehdejší vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL.