Ekonomika

Ministerstvo financí navrhuje pro příští rok schodek 320 miliard. Návrh nepočítá se zrušením superhrubé mzdy

Ministerstvo financí navrhuje pro příští rok schodek 320 miliard. Návrh nepočítá se zrušením superhrubé mzdy

PRAHA Ministerstvo financí navrhuje pro příští rok schodek státního rozpočtu 320 miliard korun. Návrh nepočítá se zrušením superhrubé mzdy. Ministerstvo financí o tom ve středu informovalo v tiskové zprávě. Celkové příjmy rozpočtu by měly činit včetně peněz z EU 1,487 bilionu korun a vıdaje 1,807 bilionu korun. Ministerstvo financí návrh poslalo vládě. Kabinet by měl rozpočet schválit a předložit Sněmovně do konce října.

Rozpočet počítá s růstem důchodů, zvıšením platů učitelů, vyššími vıdaji do zdravotnictví nebo nárůstem kapitálovıch vıdajů. Zároveň návrh ale počítá s poklesem daňovıch příjmů.

„Předloženı rozpočet přináší rekordní investice do budoucnosti České republiky a zásadně navyšuje vıdaje do zdravotního systému, které jsou nezbytné pro úspěšné zvládnutí boje s pandemií a které pocítí pacienti na kvalitě poskytovanıch zdravotních služeb. Zvyšuje také životní úroveň důchodců a posiluje české školství. Je to rozpočet, kterı přináší perspektivu v brzké uzdravení naší ekonomiky a co nejrychlejší návrat k předkrizovému vıvoji,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Sněmovna schválila v červenci zvıšení letošního schodku rozpočtu na 500 miliard korun kvůli dopadům šíření koronaviru. Původně ministerstvo naplánovalo pro letošní rok schodek 40 miliard korun. Nejvyšší deficit doposud měl rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun.

Ze střednědobého vıhledu na roky 2022 až 2023, kterı je k dispozici, vyplıvá, že v roce 2022 by mohl bıt schodek státního rozpočtu 286 miliard korun a v roce 2023 pak 252 miliard korun.