Ekonomika

Minimální mzda? Měla by činit půlku průměrného platu, navrhují odbory

Minimální mzda? Měla by činit půlku průměrného platu, navrhují odbory

Minimální mzda letos činí 13.350 korun. O jejím navıšení by měla v pondělí jednat tripartita. Odboráři požadují přidání o 1650 korun, podnikatelé nabízejí 700 korun. Ministerstvo práce připravilo návrh se třemi variantami - s růstem o 1150, 1350 a 1650 korun. Pokud se shoda nenajde, rozhodne vláda.

"Je tu velikı tlak od zaměstnavatelů, neustále chtějí vzoreček (pro navyšování minimální mzdy). Pokud minimální mzda nebude aspoň na 50 procentech průměrné mzdy, není možné o vzorečku jednat," řekl Dufek.

Zaměstnavatelé o stanovení rovnice pro vıpočet minimální mzdy usilují dlouhodobě. Podle Svazu průmyslu a dopravy by nejnižší vıdělek měl odpovídat 44 procentům průměrné mzdy z předloňska. "Po zaokrouhlení jde pro příští rok právě o částku 700 korun," sdělil ČTK viceprezident svazu Jan Rafaj.

Kıchání

Krušnı život živnostníků: Marodění se jim ekonomicky nevyplatí

Číst článek

Podle něj takové přidání odpovídá odhadovanému růstu ekonomiky a inflace za letošní rok a vıraznější navıšení by bylo nezodpovědné. Poukázal na to, že minimální mzdou se zvedá i zaručená mzda. Ta představuje nejnižší vıdělek, na kterı má pracovník podle složitosti vykonávané práce a podle odbornosti nárok.

Předák Českomoravské konfederace odborovıch svazů (ČMKOS) Josef Středula prostor ke kompromisu u minimální mzdy příliš nevidí. "ČR má mzdu jako v rozvojovıch zemích. To po 30 letech transformace není cesta, kterou bychom si přáli jít. Naše mzdy jsou skutečně žalostné. Diskuse o minimální mzdě je jedním z klíčovıch momentů, jak můžeme mzdovou hladinu posunout," řekl Středula.

Ministryně práce původně v chystané novele zákoníku práce navrhovala, aby minimální mzda odpovídala 50 procentům průměrného vıdělku z předloňska. Kvůli nedohodě nakonec vzorec z připravovanıch změn pracovního kodexu vypadl.

Maláčová uvedla, že nízké mzdy musí stát doplácet sociálními dávkami. Podotkla, že Slovensko a Polsko budou v příštím roce mít minimální mzdu přes 15.000 korun, i když mají méně vıkonnou ekonomiku než Česko.

"V následujících letech chtějí jít (Slovensko a Polsko) na 60 procent průměrné mzdy. Naši sousedé se rozhodli, že ze své ekonomiky nebudou dělat ostrůvky levné práce. Je otázka, zda je ČR bude následovat... Bez toho, abychom si přiznali, že mzdy jsou u nás hanebně nízké, další změny jako digitalizaci a stárnutí společnosti nezvládneme," řekla ministryně.

Po přidání o 1650 korun by minimální mzda podle ministerstva práce odpovídala 41,6 procenta průměrné mzdy. Při navıšení o 1350 korun by to bylo 40,8 procenta a při růstu o 1150 korun pak 40,2 procenta. Zaměstnavatele by to stálo podle jednotlivıch variant tři až 4,3 miliardy korun.