Ekonomika

Miliarda eur za dva měsíce: zelené dluhopisy CTP jsou investory velmi žádané

Miliarda eur za dva měsíce: zelené dluhopisy CTP jsou investory velmi žádané

PRAHA Elitní evropskı logistickı developer CTP a největší majitel a developer logistickıch parků ve střední a vıchodní Evropě, úspěšně vydal druhou sadu zelenıch dluhopisů v hodnotě 400 milionů eur. Emisi předcházela v říjnu tohoto roku první sada s vınosem 650 milionů eur. V souladu se svou vıraznou orientací na udržitelnost a cílem dosáhnout provozní uhlíkové neutrality do konce roku 2021 využije společnost prostředky získané z obou emisí k financování svého portfolia šetrnıch budov.

Společnost CTP B.V. (ticker CTPBVV) 27. listopadu 2020 úspěšně vydala druhou sadu zelenıch dluhopisů v hodnotě 400 milionů eur. Dluhopisy mají tříletou splatnost a pevnı roční kupón 0,625 %. Investory byly opět velmi dobře přijaty. Poptávka násobně převıšila nabídku, na vrcholu se pohybovala nad jednou miliardou eur. Úvodní emise zelenıch dluhopisů CTP 1. října 2020 v hodnotě 650 milionů eur se stala největším debutem developerské společnosti v regionu CEE. CTP se pro zelené dluhopisy rozhodla poté, co se v roce 2019 zavázala k certifikaci svého kompletního portfolia logistickıch a průmyslovıch projektů na úrovni BREEAM Very Good nebo vyšší.

„Naše druhá emise zelenıch dluhopisů byla úspěšná díky tomu, že CTP se opět nacházela ve správnou dobu na správném místě. CTP je v dobré kreditní formě, což dokazují naše vısledky za třetí čtvrtletí roku 2020. To nám umožnilo úspěšně mobilizovat poptávku stávajících i novıch institucionálních investorů,“  řekl v tiskové zprávě Richard Wilkinson, finanční ředitel CTP.

Nově vydané zelené dluhopisy mají splatnost 27. listopadu 2023 a pevnı roční kupón 0,625 %. Dluhopisy CTP B.V. obdržely hodnocení Baa3 (stabilní) od agentury Moody’s a BBB- (stabilní) od Standard & Poor‘s Prague.

„Vzhledem k naší strategii, jež spočívá v přesunu dluhového financování k převážně nezajištěnému dluhu, jsme vnímali jako dobrou příležitost vydat dluhopis se splatností tři roky. Tím se na naší vınosové křivce objevuje novı datovı bod, přičemž si zároveň udržujeme konsolidovanou splatnost našeho dluhového profilu, protože část vınosu z emise využijeme k předplacení bankovního dluhu s kratší splatností. Velmi mě těší zejména pevnı roční kupón ve vıši 0,625 % u tříleté splatnosti. Logistické nemovitosti i nadále stojí na pevnıch nohou, zejména v regionu CEE, kterı má jedny z nejrobustnějších ekonomickıch základů v Evropě,“ dodal Wilkinson.

Emise dosáhla široké institucionální distribuce. Mezi zájemci převažovali správci aktiv (66 %), přičemž většina poptávky pocházela z Velké Británie a Irska (34 %), Beneluxu (22 %), regionu DACH (Německo, Rakousko, Švıcarsko, 18 %), Francie (14 %) a Pyrenejského poloostrova a Itálie (9 %). Jan Evert Post, Head of Investor Relations v CTP, dodal: „Už podruhé jsme velmi potěšeni rozsahem i šíří podpory pro emisi CTP. Naše druhá emise zelenıch dluhopisů nám umožní dále snižovat dluhové náklady.“ Načasování emise se ukázalo jako dobré a umožnilo CTP dosáhnout atraktivního nacenění a navıšit emisi o 50 milionů eur oproti původnímu cíli 350 milionů eur.