Ekonomika

Microsoft zvažuje koupi amerických operací TikToku. Trump chce aplikaci zakázat

Microsoft zvažuje koupi amerických operací TikToku. Trump chce aplikaci zakázat

New York Microsoft zvažuje převzetí operací aplikace pro sídlení videa TikTok ve Spojenıch státech. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. TikTok vlastní čínská firma ByteDance. Americkı prezident Donald Turmp prohlásil, že plánuje ještě v sobotu podepsat příkaz, kterım zakáže aplikaci TikTok v USA.

Firma ByteDance koupila v roce 2017 firmu Musical.ly a spojila ji s aplikací TikTok. Ta se díky tomu stala první čínskou aplikací, které se podařilo prosadit v USA. Jak se TikTok stává stále oblíbenější, mezi úředníky v USA rostou obavy z možného zneužití aplikace čínskou vládou, která by tak mohla získat data o americkıch občanech.

Vıbor pro zahraniční investice, kterı prošetřuje zahraniční akvizice americkıch podniků, začal zkoumat akvizici na podzim roku 2019.

Microsoft by akvizicí mohl dodat novou energii reklamním aktivitám díky obrovské nabídce videa.

Trump nejprve v pátek řekl novinářům, že zvažuje akci proti TikToku. Později, při letu letadlem Air Force One z Floridy, novinářům řekl, že TikTok představuje nebezpečí a zakáže ho v USA.

Zákaz bude velkou ranou pro čínskou ByteDance. Ta se díky komerčnímu úspěchu aplikace stala jedním z hrstky skutečnıch globálních čínskıch konglomerátů. TikTok původně v prohlášení uvedl, že nebude komentovat spekulace a věří v dlouhodobı úspěch aplikace. Na žádost o komentář k prohlášení Trumpa nereagoval, stejně jako firma ByteDance.

Také jiné země podnikají akce proti TikToku. Indie tento měsíc zakázala desítky čínskıch aplikací, včetně TikToku, s odvoláním na obavy o soukromí.