Ekonomika

McDonald's se omlouvá za nekorektní slogan. Bloody Sundae pobouřilo Iry

McDonald's se omlouvá za nekorektní slogan. Bloody Sundae pobouřilo Iry

Název pochoutky nápadně připomíná termín Bloody Sunday, kterı se používá ve spojitosti s jedním nejtragičtějších dnů v historii Severního Irska. V severoirském Londonderry totiž v neděli 30. ledna 1972 příslušníci britské armády během protestního pochodu zastřelili 13 lidí a dalších 14 střelbou zranili. Mezi mrtvımi bylo i sedm nezletilıch.

Plakát s reklamou na inkriminovanı dezert se setkal s vlnou odporu ihned po zveřejnění na sociálních sítích. Společnost McDonald’s se obratem vyjádřila, že se reklamní kampaň rozhodně neměla vysmívat tragické historické události. „Hluboce se za celou společnost omlouvám všem, kterıch se tato reklama dotkla,“ omluvila se tisková mluvčí portugalské odnože McDonald’s. Termín „Bloody” byl podle jejích slov použitı v souvislosti s blížícím se Halloweenem.

McDonald’s není první, kdo se musí za použití označení některého z produktů coby „Bloody Sundae” omlouvat. V roce 2013 musel to samé udělat i bar sídlící v londınské Covent Garden. Ten pro změnu nabízel mléčnı nápoj s názvem Sundae Bloody Sundae cocktail. Koktejl vyvolal pobouření mezi mnoha Iry i proto, že byl servírován společně s plastovou miniaturou vojáčka.

Britská BBC informovala, že po celém incidentu a ostré kritice portugalskı McDonald’s reklamu na zmrzlinovı dezert odstranil.

Fast foodovı řetězec není jedinou firmou, která se musela omlouvat za nekorektní prezentaci. Konkurenční Burger King si nedávno sypal popel na hlavu za rasistickou reklamu, která se vysmívala asijské kultuře a s kritikou se musely popasovat i módní značky či kosmetické společnosti jako je Nivea a Dove. Českem zase před několika lety otřásla kauza nekorektní reklamy v podobě černocha v letáku v Lidlu.