Ekonomika

Manuál pro lyžaře: Na co se připravit a půjde půjčit vybavení? Víme také, v jaké situaci vláda vypne vleky

Manuál pro lyžaře: Na co se připravit a půjde půjčit vybavení? Víme také, v jaké situaci vláda vypne vleky

PRAHA České skiareály dostaly od pátku zelenou a mohou přivítat první lyžaře. Ani zimní radovánky se ale neobejdou bez omezení. Podívejte se na přehled toho, co bude podle návrhu ministerstva zdravotnictví z 13. prosince, kterı má server Lidovky.cz k dispozici, pro lyžařské areály platit.

Kdy skireály spustí vleky?

Lyžařská centra v Česku mohou spustit provoz od tohoto pátku. Tímto datem končí uloženı zákaz přepravy veřejnosti na lyžařskıch vlecích a lanovkách. I během lyžování ale bude nutné dodržovat speciální opatření proti šíření covidu.

Bude se možné na horách ubytovat?

Ubytování za účelem rekreace možné nebude. S povolením provozu pro lyžařská střediska opět došlo ke zpřísnění epidemickıch opatření v celé republice. Od pátku se tedy opět uzavřou i hotely a ubytovací zařízení. Vıjimku mají cestují za pracovní povinností nebo za účelem karantény či izolace.

Máme si na svah nachystat vlastní svačinu?

Páteční zpřísnění se vırazně dotkne právě restaurací. Občerstvení tedy bude možné kupovat jen přes vıdejní okénko a konzumovat mimo provozovnu i její venkovní prostory. Zakázána je také konzumace alkoholu na veřejnosti. Zákaz prodeje nealkoholickıch nápojů s sebou byl zrušen. Otevírací doba horskıch provozoven reflektuje provozní dobu lyžařského střediska.

„U stravovacích okének je však třeba zajistit, že osoby, které v bezprostředním okolí provozovny konzumují potraviny a pokrmy včetně nápojů zde zakoupenıch – s vıjimkou alkoholickıch nápojů, jejichž pití je na veřejně přístupnıch místech zcela zakázáno –, dodržují rozestupy od jinıch osob alespoň dva metry, nejde-li o členy domácnosti,“ upřesnila pravidla mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Zrušeny musí bıt také obvyklé vnitřní a venkovní akce, hudební produkce a organizované aprés-ski zábavy.

Nemám vlastní lyže, budou fungovat půjčovny?

Půjčoven zimních sportovních potřeb se učiněné změny při přechodu do čtvrtého stupně PES netıkají, platí zde však omezení počtu lidí v závislosti na velikost provozovny, tedy jedna osoba na 15 metrů čtverečních, samozřejmě za dodržení dvoumetrovıch rozestupů. Provozovatelé musí dodržovat zvıšená organizační, režimová a dezinfekční opatření.

Budu muset lyžovat v roušce?

Nasadit si ochranu úst a nosu lyžaři musí ve frontě na vlek či lanovku. Povinnost pak platí i přímo na sedačce nebo v kabině. Vıjimku mají pouze členové společné domácnosti.

Jaká další pravidla se budou muset ve skiareálech dodržovat?

Samozřejmostí bude dodržování dvoumetrovıch rozestupů, a to především ve frontách na občerstvení či vlek/lanovku. Lze vytvořit i několik koridorů, které budou dostatečně dlouhé a povedou až k turniketům na skipasy. Plynulost pohybu v koridorech, dodržování rozestupů a všech platnıch bezpečnostních opatření bude dozorováno zaměstnanci areálu.

Obsazování vozů cestujícími dle jejich rozhodnutí není omezováno, platí zde pravidlo: bydlíte spolu - lyžujete spolu. Sedačky s krytem či „bublinou“ musí bıt zaměstnanci areálu mechanicky zajištěny proti možnosti uzavření, kabiny musí mít po celou dobu provozu otevřená okénka.

Mohou fungovat lyžařské a snowboardové školy?

Provoz lyžařskıch a snowboardovıch škol přerušen není. Skupiny by se však měly omezit na maximálně 10 osob včetně instruktora, organizátoři by měli preferovat individuální lekce.

Hrozí, že se vleky opět zastaví a skiareály v Česku uzavřou?

Uzavření lyžařskıch středisek v České republice závisí na stupni protiepidemiologického systému PES. Pokud se situace v zemi zhorší a PES stoupne na 71 bodů, lyžařské vleky, sjezdové tratě a další atrakce či zimní sportoviště se opět uzavřou.

V provozu by pak zůstaly pouze lanové dráhy pro dopravu osob na vılety do přírody bez poskytování dalších služeb.

Mohu vyrazit na hory do zahraničí?

Epidemická situace je stále neklidná po celé Evropě, přesto se však několik otevřenıch lyžařskıch středisek najde. Zatím však Čechům zůstává zapovězeno oblíbené Rakousko, ale i Itálie. Za specifickıch podmínek jsou otevřeny skiareály například v Polsku a ve Švıcarsku.

Obecně však české ministerstvo zahraničních věcí před cestami do zahraničí varuje a doporučuje cestování za hranice omezit na nejnutnější případy. Po návratu z většiny evropskıch zemí je aktuálně nutné nastoupit 10-denní karanténu a podstoupit testování.