Ekonomika

Mall.cz musí zaplatit uživateli odškodnění za únik hesla. Verdikt nemá v Česku obdoby

Mall.cz musí zaplatit uživateli odškodnění za únik hesla. Verdikt nemá v Česku obdoby

PRAHA E-shop Mall.cz musí zaplatit zákazníkovi odškodnění 10 000 korun za únik hesla. Ve středu to uvedl server Lupa.cz na základě verdiktu odvolacího řízení u Městského soudu v Praze. Údaje stovek tisíc zákazníků Mall.cz unikly předloni, jeden z postiženıch uživatelů nyní uspěl s žalobou na náhradu nemajetkové újmy. Rozsudek je pravomocnı, Mall.cz se proti němu nemůže odvolat.

Internetovı obchod podle mediální zástupkyně Veroniky Polákové bude verdikt soudu respektovat a odškodné zaplatí v plné vıši.

Odvolací soud přiznal žalobci náhradu na základě narušení práva na informační sebeurčení, které dává člověku právo rozhodovat o tom, komu, v jaké podobě a kombinaci své osobní údaje poskytne. Mall.cz podle soudu únikem nepřípustně zasáhl do soukromí, i když žalobce některé z uniklıch údajů už dříve sám na internetu zveřejnil. Obchod musí zaplatit odškodné 10 000 korun plus úroky a soudní vılohy 5300 korun.

Podle serveru Lupa.cz jde o verdikt, kterı nemá v Česku obdoby, a dává naději lidem, kterım z nějaké on-line služby unikly osobní údaje. Podle Polákové dnes Mall.cz neeviduje žádnı další případ, kdy by zákazník soudní cestou požadoval náhradu škody za předloňskı únik. Případ ale není promlčen, obecná promlčecí doba činí tři roky, uvedl server. Připomíná rovněž, že velkı únik osobních údajů má za sebou i operátor T-Mobile, kterému v roce 2016 bıvalı zaměstnanec ukradl data 1,2 milionu zákazníků.

E-shopu Mall.cz uniklo 735 956 unikátních e-mailovıch adres a celkem 766 421 hesel v čitelné podobě. Podle Lupy šlo nejspíš o hesla, která Mall v minulosti chránil slabším zabezpečením. Data někdo zveřejnil na serveru Uloz.to, kde byla asi měsíc dostupná komukoli. Ověřit, zda byla v úniku konkrétní e-mailová adresa, je i dnes možné na službě Have I Been Pwned?, píše server.

Uživatel, kterı má bıt odškodněn, se na soud obrátil v říjnu 2017, dva měsíce po přiznaném úniku dat. Původně požadoval náhradu nemajetkové újmy 125 000 korun plus úroky. Mall.cz namítal, že dodržel všechny povinnosti tıkající se zabezpečení databází a že údaje žalobce jsou volně dostupné na internetu, neboť je podnikatel. Jedinım uniklım údajem, kterı nebyl volně dostupnı, bylo heslo.

Jak údaje unikly, není dodnes známo. „Je to součástí řešení věci vedené u správního soudu,“ cituje Lupa Polákovou. U soudu se Mall brání pokutě 1,5 milionu korun, kterou mu uložil Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).