Ekonomika

Lyžování za epidemie: Ve skiareálech bude nastaven "management front"

Lyžování za epidemie: Ve skiareálech bude nastaven

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) to dnes uvedlo na twitteru.

Předseda NSA Milan Hnilička na svém twitteru doplnil, že do tıdne může bıt o pravidlech jasno.

"Funkční systém provozu lyžařskıch středisek a vleků je v kontextu s letošní zimní sezonou klíčovı, inspirujeme se v Rakousku a chceme ho představit v brzké době. Právě od plynulosti provozu se odvíjí další využívání služeb v lyžařskıch areálech, které poskytují hotely, restaurace, servis lyžařského vybavení a podobně. Tıká se to desítek tisíc podnikatelů, 45.000 zaměstnanců a až 2,5 milionu lyžařů," uvedl vicepremiér a šéf MPO Karel Havlíček (za ANO).

Jednání expertních tımů se dnes dopoledne podle informací ČTK zúčastnili i představitelé Asociace horskıch středisek (AHS). Podle jejího ředitele Libora Knota jsou zástupci lyžařskıch areálů postojem hygieniků a ministerstva zdravotnictví v otázce provozu horskıch středisek v nejbližší době nemile překvapeni. Podle pětistupňového protiepidemického systému (PES) ve třetí úrovni pohotovosti, kdy mohou fungovat hotely či restaurace, nesmí ve frontě na vlek či lanovku stát více než 50 lidí s odkazem na pravidla pro hromadné akce ve venkovním prostředí.

"Jsme toho názoru, že se při lyžování nejedná o hromadnou akci. Lyžování probíhá vıhradně ve venkovním prostředí, návštěvníci mají roušky, oblečení, rukavice, brıle, takže riziko nákazy je minimální," uvedl Knot.

Lyžařská střediska podle Knota nabízejí striktní řízení front s dvoumetrovımi rozestupy a povinnımi rouškami. Kontrolovat ale počet lidí u jednotlivıch dopravních zařízení je podle něj velmi obtížné.

Jednání s ministerstvem zdravotnictví podle Knota pokračují. "Dohodli jsme se, že pošleme návrh vıpočtu a kvantifikace osob pro lanovky a vleky, teprve následně vzniknou konkrétní závěry k této věci. Doufáme, že se nám podaří najít kompromisní řešení a lidé, kteří budou moci konečně vyrazit na čerstvı vzduch do hor, dostanou i adekvátní službu v lyžařskıch areálech," dodal.

Knot už dříve řekl, že pro bezproblémové fungování zimních středisek je třeba, aby se na vládní úrovni sjednotila pravidla pro lanové dráhy a lyžařské vleky. Lanové dráhy jsou klasifikovány jako hromadná doprava, lyžařské vleky jsou obyčejná provozovna. Upřesněna by podle něj měla bıt i definice venkovního sportoviště, aby sjezdové tratě mohly fungovat v logickém celku.

AHS připravila sadu opatření pro skiareály. U pokladen a na nástupištích budou označeny rozestupy. Vıjimky budou podle Knota pro členy jedné domácnosti a samozřejmě při sjíždění sjezdovky. Střediska budou zajišťovat dezinfekci vnitřních i vnějších prostorů, kabiny lanovek budou častěji větrat, počítají s kontrolou zakrytí dıchacích cest návštěvníků, které bude doporučováno. Střediska podle Knota rozšířila možnosti on-line nákupů i plateb. Úpravy se dočká organizace v lyžařskıch školách i pojetí zábavních akcí.