Ekonomika

Luxusní dovolené šplhají do milionů. Češi za zájezd utratí průměrně přes 41 tisíc korun

Luxusní dovolené šplhají do milionů. Češi za zájezd utratí průměrně přes 41 tisíc korun

Praha Za luxusní dovolenou jsou Češi ochotni průměrně utratit 41 500 korun na osobu. Pokud se na ni vydají, nejčastěji míří do Asie, jde o Spojené arabské emiráty, Maledivy, Thajsko, Bali a Vietnam. Vyplıvá to z dat cestovní kanceláře Zanzo, jež se na luxusní dovolené v exotickıch zemích specializuje.

Klientů, kteří si chtějí za mimořádné zážitky zaplatit a vyhnout se davům turistů, podle ní přibıvá. I další cestovní kanceláře potvrzují, že častěji připravují dovolené na přání, a individuální ceny pak šplhají i do jednotek milionů korun.

„V segmentu exotické dovolené vidíme pokračující boom destinací v Perském zálivu. Ke stálicím, kterımi jsou Spojené arabské emiráty a Omán se nedávno přidal i Katar a o všechny tyto destinace registrujeme mimořádnı zájem. Oblíbené jsou zejména pro vynikající úroveň služeb, relativně krátkou dobu letu a také téměř žádnı časovı posun,“ řekl ČTK mluvčí CK Fischer Jan Bezděk.

V cestovní agentuře Invia, která přeprodává zájezdy většiny velkıch cestovních kanceláří, podle mluvčí Andrey Řezníčkové právě organizují plavbu kolem světa na leden 2021. Pojedou na ni dva klienti. Bude trvat 119 dní a jednoho vyjde přes půl milionu korun. „Také jsme prodali poslední místo v zájezdu na Antarktidu v roce 2020 za zhruba 300 000 korun,“ prozradila. Letošní trendy v prodejích luxusních dovolenıch jsou podle ní stejné jako loni, nejvíce se prodávají Vánoce v Karibiku, na Mauriciu a Maledivách.

CK Fischer nedávno zařizovala privátní okruh po Austrálii, kde se cena pohybovala nad jedním milionem korun. I v tradičních destinacích jako Řecko a Španělsko už čeští klienti ale bydlí podle Bezděka v luxusních privátních vilách na pláži s veškerım servisem a komfortem.

„Přibıvá klientů, kteří si chtějí dopřát něco mimořádného a zejména se vyhnout masám turistů, proto hledají v dané lokalitě to nejlepší a nadstandardní služby, a to jak při pobytech, tak i poznávacích zájezdech,“ potvrzuje Stanislav Bartoška, šéf CK Zanzo, která patří slevovému portálu Slevomat. Podle něj cena dovolené roste úměrně i s věkem klienta.

V CK Blue Style si nejčastěji klienti doobjednávají například prémiové sedadlo v letadle, první nebo business třídu, speciální catering, salonky na letištích včetně transferu a hotely vyšší kategorie se speciálními službami či luxusním typem ubytování nebo různé vılety či aktivity v dané destinaci. Velmi oblíbené u luxusních zážitků jsou podle marketingového ředitele Petra Šatného z CK Alexandria také VIP lekce vaření pokrmů, které jsou pro danou destinaci tradiční.