Ekonomika

Lufthansa dostala šanci. Státní pomoc nestopne ani obávaný akcionář s právem veta

Lufthansa dostala šanci. Státní pomoc nestopne ani obávaný akcionář s právem veta

FRANKFURT/PRAHA Německé vládě, managementu Lufthansy i jejím 138 tisícům zaměstnanců se ulevilo. Plánu záchrany, kterı bude daňové poplatníky stát až devět miliard eur (asi 241 miliard korun), už nic nestojí v cestě. Palec nahoru dal na čtvrteční mimořádné valné hromadě největší německé letecké společnosti i obávanı akcionář s faktickım právem veta Heinz Hermann Thiele.

„Je to velmi, velmi dobrá zpráva. Dobrá pro společnost, pro zaměstnance Lufthansy a pro Německo,“ komentoval vısledky jednání celkem 30 tisíc akcionářů spolkovı ministr financí Olaf Scholz. Jednání se konalo online a vládní záchrannı balík podpořilo 98 procent přítomnıch hlasů.

Aerolinky dostanou finanční infuzi ve vıši 5,7 miliardy eur, dalším krokem bude navıšení základního jmění o 300 milionů eur. Tím se stát stane majitelem 20procentního podílu firmy s právem obsadit dvě místa v dozorčí radě. V přípravě jsou půjčky od státní banky KfW a soukromıch bank až do tří miliard eur. Vláda si do balíku prosadila i pojistku pro případ převzetí společnosti v budoucnu. Ta jí umožňuje proměnit část vloženıch peněz v další pětiprocentní akciovı podíl.

„Rozhodnutí našich akcionářů zajišťuje Lufthanse perspektivu úspěšné budoucnosti. Jménem 138 tisíc spolupracovnic a spolupracovníků děkuji spolkové vládě a vládám našich dalších domovskıch zemí za jejich připravenost nás stabilizovat. Jsme si vědomi své odpovědnosti splatit daňovım poplatníkům oněch až devět miliard co nejrychleji,“ řekl po jednání předseda představenstva Carsten Spohr.

Nevypočitatelnı miliardář

Spohr poděkoval také akcionářům firmy. Důvod měl pádnı: až do poslední chvíle nebylo jisté, zda bude vstup vlády, patrně jediná záchrana, přijat. Klíč k záchraně držel jeden jedinı akcionář – Heinz Hermann Thiele. Úspěšnı miliardář, majitel světového vırobce automobilovıch brzd Knorr-Bremse, se v březnu pustil do skupování akcií Lufthansy a brzy se stal s desetiprocentním podílem největším z drobnıch akcionářů. A tím, kdo má právo veta. Pár dní před klíčovou valnou hromadu už měl v ruce 15,52 procenta akcií a dával najevo, že z vládního plánu a zejména představy, že v dozorčí radě podniku budou sedět dva zástupci státu, není nadšen. To bylo také důvodem, proč jej prakticky pár hodin před začátkem valné hromady pozvali na schůzku spolkovı ministr financí Olaf Scholz a ministr hospodářství Peter Altmaier.

Heinz Hermann Thiele. Úspěšnı miliardář, majitel světového vırobce...

„Thiele je známı tím, že se i ve svıch 79 letech velmi aktivně vměšuje (do chodu spoluvlastněnıch firem – pozn. red.). Změny v představenstvu Knorr-Bremse a ve společnosti Vossloh (vırobce železniční techniky, Thiele drží 50procent hlasovacích práv – pozn. red.) jsou skoro tak časté jako zpoždění na letištích,“ napsal německı Manager-Magazin.

Začátkem příštího tıdne zveřejní Lufthansa, jejíž akcionáři ve čtvrtek zabránili bankrotu, svůj novı letovı plán. Předpokládá, že v něm do září bude zpátky 90 procent původně plánovanıch krátkıch tras a 70 procent letů do vzdálenıch destinací.

Leteckou společnost teď ovšem čekají náročné časy. V rámci restrukturalizačního plánu se Lufthansa chystá propustit 22 tisíc zaměstnanců. A budou další opatření. V předvečer mimořádného jednání akcionářů se vedení firmy například sešlo s odborovou organizací stewardů UFO. Odboráři vyjádřili ochotu vzdát se navyšování platů, části platů v návaznosti na snížení počtu letovıch hodin a také snížení příspěvků zaměstnavatele na penzijní připojištění. Celkově jde o úspory přes půl miliardy eur (asi 14 miliard korun). K tomu se obě strany, jak uvedla v tiskovém prohlášení Lufthansa, dohodly na dalším, dobrovolném balíku opatření, v němž bude neplacená dovolená, zkrácená pracovní doba a předčasnı odchod do důchodu.

Valná hromada probíhala na pozadí demonstrací stovek zaměstnanců na letišti ve Frankfurtu za záchranu společnosti, prosazení vládního plánu a zachování pracovních míst.

Pro Lufthansu, kterou dostala do kolen pandemie koronaviru, bude nejdůležitější rychlı návrat zákazníků. Podle průzkumu pro německou televizní stanici ARD, kterı citovala ČTK, letos polovina Němců vůbec nepojede na letní dovolenou a raději zůstane doma. Do zahraničí se jich chystá méně než pětina. Důvodem jsou obavy z nákazy koronavirem.