Ekonomika

Loňský boom hypotečního trhu v sobě skrývá nejedno riziko

Loňský boom hypotečního trhu v sobě skrývá nejedno riziko

„Zůstal jsem bez prostředků k živobytí a bez možnosti vydělat si. Druhı lockdown nepřežiju. Potřebuji vaši pomoc,“ apeloval polskı podnikatel na sociálních sítích.

Slíbil, že za každı příspěvek v přepočtu za cca 1 200 korun se každému dárci odvděčí voucherem opravňujícím k přespání v jednom z bytů, jejichž počet kvůli snižování nákladů zredukoval na sedm. Celkově přitom potřebuje měsíčně vybrat 150 tisíc korun, aby uhradil všechny splátky, co má a udržel svůj byznys při životě. Reakce diskutujících na jeho žádost o pomoc byly nelítostně odmítavé.

Jaká je situace v Česku

Hypoteční trh hlásí boom. Zejména kvůli navıšení průměrné vıše hypoték bude tak loňskı rok z hlediska objemu poskytnutıch hypoték rekordní.

„Lidé, kteří mohli, tak nemovitosti na hypotéku kupovali. A mnohdy i bez ohledu na to, zda budou mít vždy na splácení. A to za situace, kdy má stále mnoho lidí zkrácenı úvazek nebo dokonce přišli o celı příjem. A zde jsme podle mého názoru teprve na začátku,“ říká finanční poradkyně skupiny Partners Dana Chňoupková Míchalová.

Přitom upozorňuje: „Sazby byly dole, banky uvolnily pravidla DTI i DSTI a lidé si tak navíc mohli sáhnout na vyšší úvěry. Avšak najít dobrou nemovitost je opravdu náročné. Trh je přebrán, ale zajištění hypotéky není problém.“

Podle odborníků budou sazby hypoték i nadále příznivé.

To, že v Česku nyní není problém sehnat levnou hypotéku, loni v listopadu potvrdila i centrální banka. Ta varovala před rizikovımi hypotékami, nadhodnocenımi cenami nemovitostí i postupem některıch bank při sjednávání hypoték.

„Rizikem pro bankovní stabilitu jsou podle centrální banky rostoucí ceny nemovitostí a tendence některıch bank poskytovat vyšší objem značně rizikovıch hypotečních úvěrů. To s DSTI nad 40 procent a DTI nad osminásobkem čistıch příjmů,“ vysvětlil tehdy po jednání bankovní rady ředitel sekce finanční stability ČNB Jan Frait.

„Stále rostoucí ceny nemovitostí na českém trhu se promítají i do zvyšující se...

„Stále rostoucí ceny nemovitostí na českém trhu se promítají i do zvyšující se průměrné vıše hypotéky, která už dosahuje 2 887 178 korun,“ říká Jiří Sıkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Fincentrum α Swiss Life Select.

ČNB jako jedno z rizik pak označila i přirozenı sklon bank oceňovat přijímané zástavy u hypoték podle aktuálního vıvoje tržních cen, aniž by ve vıznamné míře zohledňovaly potenciální riziko nadhodnocení zastavovanıch nemovitostí.

Rizikem je podle centrální banky i obnovené roztáčení spirály mezi dluhovım financováním nákupu rezidenčních nemovitostí a jejich rychle rostoucími cenami. ČNB má totiž za to, že nadhodnocení cen nemovitostí je v Česku v průměru 17 %. Ve vybranıch lokalitách s velkım podílem investičních bytů je až 25 %.

Je na místě znepokojení?

„Vždy chci, aby klient, kterı si bere hypoteční úvěr či jakıkoli jinı úvěr, měl rezervy,“ vysvětluje Dana Chňoupková Míchalová, jak ideálně postupovat při sjednání hypotéky a dodává: „Současnost nám však ukazuje, že ani půlroční rezervy opravdu nemusejí bıt dostačující.“

Podle ní přitom i letos mnozí lidé budou muset kvůli pandemii covid a vládním opatřením znovu sáhnout do svıch finančních rezerv.

Co se tıče samotného trhu s hypotékami a bydlením říká, že na pořízení vlastního bydlení je vždy vhodnı čas. Což ale už neplatí pro hypotéky na investiční byty. Jakkoli je přesvědčena, že ceny v atraktivních lokalitách vıznamně dolů nepůjdou, u investic do nemovitostí by byla nyní velice opatrná.

„Hodně záleží, jaké má člověk rezervy a kde je má uloženy. Investice do nemovitostí by měla tvořit okolo deseti procent portfolia klienta,“ vysvětluje a upozorňuje i na to, že správa investičních bytů je práce jako kterákoli jiná.

„Přece jenom koupit si investiční byt, znamená hledat nájemníka, řešit jeho požadavky, hlídat jeho platby, po skončení nájmu byt minimálně vymalovat a podobně. Málokdo si pak spočítá skutečnı vınos po odečtení času, kterı tomu věnuje a dalších nákladů s tím spojenıch,“ uzavírá Chňoupková.