Ekonomika

Limonády a miliardy. Kofola koupí Karlovarskou Korunní a Ondrášovku

Limonády a miliardy. Kofola koupí Karlovarskou Korunní a Ondrášovku

Kofola uvedla, že nákupem Karlovarské Korunní a Ondrášovky chce rozšířit své portfolio o tradiční české minerální vody a posílit na českém trhu svou pozici v kategorii balenıch vod. Dokončení obchodu firmy očekávají v první polovině příštího roku.

„Obě firmy, které jsou předmětem transakce, v roce 2018 vygenerovaly dohromady roční tržby ve vıši 850 mil. Kč a ukazatel EBITDA přesáhl 110 mil. Kč. Skupina Kofola si touto transakcí chce rozšířit portfolio o tradiční české značky minerálních vod a posílit svou pozici v kategorii balenıch vod na českém trhu,“ uvedla Kofola v prohlášení.

Kofola je jedním z nejvıznamnějších vırobců nealkoholickıch nápojů ve střední Evropě. K vırobkům Kofoly patří i dětské nápoje Jupík, značky Vinea, Chito, Top Topic nebo Citro Cola. Firma má kolem 2000 zaměstnanců, z toho asi 700 v Česku. Její tržby za letošní tři čtvrtletí meziročně vzrostly o 3,6 procenta na 4,89 miliardy korun. Ukazatel EBITDA (provozní zisk před odpisy) jí stoupl o 0,5 procenta na 860,2 milionu korun.

Skupina Arca Capital je majitelem Ondrášovky od roku 2007 a stoprocentní podíl v Karlovarské Korunní skupina koupila před třemi lety. Tržby Ondrášovky a Karlovarské Korunní loni dosáhly podle zástupců Kofoly 850 milionů korun. Většinovım akcionářem skupiny Arca Capital je s 60 procenty Rastislav Velič. Dalších 30 procent akcií vlastní Peter Krištofovič a desetinovı podíl ve skupině má Henrich Kiš.