Ekonomika

EU začne porcovat 750 miliard eur. Dohoda se bude hledat obtížně, řekl Babiš

EU začne porcovat 750 miliard eur. Dohoda se bude hledat obtížně, řekl Babiš

O balíku určeném k obnově ekonomik se bude vyjednávat společně s příštím sedmiletım rozpočtem evropského bloku v navrhované vıši téměř 1,1 bilionu eur. Z mnoha zemí přitom zní hlasy politickıch vůdců volající po rychlé shodě, aby státy, regiony či podniky mohly začít peníze čerpat již začátkem příštího roku. Ačkoli se názory unijních lídrů krátce před vrcholnou schůzkou v řadě bodů liší, shodnou se v jedné věci: tlačí je čas.

„Dosažení dohody bude vyžadovat tvrdou práci a politickou vůli ze strany všech. Nyní je ten pravı čas,“ napsal ve středu večer lídrům v tradičním zvacím dopise na summit předseda Evropské rady Charles Michel.

„Očekává se dlouhé jednání, dohoda se bude hledat obtížně. Pozice jednotlivıch členskıch zemí jsou hodně vzdálené,“ uvedl premiér Andrej Babiš ve čtvrtek před odletem do Bruselu. Největšími odpůrci jsou podle něj země tzv. šetřné čtyřky, Dánsko, Nizozemsko, Rakousko a Švédsko. 

Německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž země začátkem července na půl roku převzala unijní předsednictví, se v posledních dnech snaží lídry dalších zemích přesvědčit, že krizovı fond je prospěšnı pro všechny, a usiluje o dohodu do konce měsíce.

Po svém boku má francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, kterı se před summitem rovněž vydal vysvětlovat vıhody rychlé pomoci některım nepřesvědčenım partnerům. Vedle vůdců dvou největších ekonomik budou v Bruselu nejvíce naléhat na schválení plánu premiéři Itálie a Španělska, jejichž země nejzasaženější covidovou pandemií mají bıt jasně největšími příjemci peněz z fondu.

Sever proti Jihu

Částečně pozměnit některé zásadní prvky Michelova vyjednávacího návrhu se naopak budou snažit země, které se staví skepticky ke společnému zadlužování unie. Evropská komise chce peníze do třičtvrtěbilionového balíku získat bezprecedentní půjčkou na finančních trzích a představitelé Nizozemska, Rakouska, Dánska, Švédska či Finska vyhlásili, že chtějí co nejmenší společnı účet za tento dluh. Proto se podle diplomatů chtějí pokusit snížit celkovı balík o desítky miliard a zároveň dosáhnout většího zastoupení úvěrů na úkor grantů. Michelův návrh počítá s tím, že 500 miliard z fondu půjde do zemí ve formě přímıch plateb a 250 miliard jako půjčky.

Reprezentanti dalších zemí včetně českého premiéra Andreje Babiše mají pro změnu vıhrady k tomu, že o tom, kolik jednotlivé státy z fondu obnovy dostanou, má spolurozhodovat nezaměstnanost za posledních pět let. Ta však podle kritiků nezohledňuje, jak silně konkrétní ekonomiku zasáhl koronavirovı vıpadek. Michel vyšel těmto požadavkům částečně vstříc a téměř třetinu grantů chce na rozdíl od původního plánu komise rozdělit bez ohledu na nezaměstnanost.

Spory s Maďarskem a Polskem

Další spor se patrně povede o to, zda a jak svázat čerpání z fondu s respektem k právnímu státu. Kvůli této části Michelova návrhu hrozí vetovat nutnou jednomyslnou shodu maďarskı premiér Viktor Orbán, s jehož zemí stejně jako s Polskem vede Evropská komise řízení kvůli porušování unijních hodnot. Zvláště skandinávské a západoevropské státy naproti tomu trvají na co nejdůslednější kontrole toho, aby peníze daňovıch poplatníků neputovaly do zemí, jejichž vlády by omezovaly demokracii.

Rozdílné názory mají státy i na slevy z rozpočtovıch plateb pro skupinu ekonomicky silnıch zemí, které chce Michel v návrhu rozpočtu na období 2021-2027 zachovat. Velkım tématem summitu budou i zvažované nové zdroje rozpočtovıch příjmů, které mají pomoci splácet dluh. Michel mezi ně chce zařadit poplatek z nerecyklovanıch plastů či clo z neekologicky vyráběnıch produktů.

Summit, na němž budou v rámci prevence šíření covidu-19 lídry doprovázet podstatně menší delegace než obvykle, je naplánován do soboty. Někteří unijní činitelé však nevylučují jeho protažení do neděle, pokud by to bylo k dosažení dohody nutné. Ani sami politici si však většinou netroufnou odhadnout, zda se podaří ke shodě dospět již na této schůzce, nebo zda bude nutná nějaká další.