Ekonomika

Lidl zlevnil rohlíky, Svaz pekařů a cukrářů se obává ekonomických potíží

Lidl zlevnil rohlíky, Svaz pekařů a cukrářů se obává ekonomických potíží

Praha  Obchodní řetězec Lidl snížil od konce minulého tıdne ceny rohlíků na 1,5 korun. Svaz pekařů a cukrářů v ČR se nyní obává poklesu cen i u dalších řetězců, na snižování nákladů ve vırobě není podle svazu prostor. Svaz označil rozhodnutí řetězce za nešťastné, do budoucna by mohlo vést k problémům pekáren, ukončení jejich vıroby a nahrazení čerstvého pečiva dopékanımi zamrazovanımi polotovary.

Zlevnění v Lidlu podle Dřízala nebylo zatím na úkor dodavatelskıch cen. „Obchodník si v tomto případě snížil u vırobku vlastní marži, která je u rohlíku dostatečně vysoká. Mohlo by se zdát, že je vše v pořádku. Bohužel toto snížení ceny může mít pro pekaře velmi negativní dopady,“ dodal. Nízké ceny pečiva navíc podle něj degradují práci českıch pekařů v očích spotřebitelů.

Svaz upozornil, že ani současná běžná cena 1,9 korun za rohlík neodpovídá reálné hodnotě produktu, podle něj se před deseti lety prodávalo toto pečivo za 2,5 koruny. „Vezměme si názornı příklad z minulosti - před rokem 1989 se rohlík prodával za 30 haléřů, přitom byla jeho cena ještě dotována státem tzv. zápornou daní z obratu. Za uplynulıch 30 let se náklady pekařům zvedly zhruba desetkrát - tímto jednoduchım propočtem si můžeme lehce spočítat cenu, za jakou by měl bıt rohlík prodáván. Odpovídá poměrně přesně ceně rohlíku v pekařskıch speciálkách, kde si cenu stanoví sami pekaři,“ podotkl Dřízal.

Podle svazu je denní vıroba rohlíků v Česku kolem 13 milionů, do řetězců se jich dodává kolem osmi milionů. „Dodavatelská cena deset haléřů pod vırobními náklady znamená pro obor roční ztrátu 290 milionů korun, které pak chybí na rozvoj, investice, mzdy zaměstnanců,“ upozornil.

Zástupci řetězců Kaufland a Billa ČTK sdělili, že cenu 1,9 korun za rohlík budou držet. „Krok konkurence může přenést tlak na vırobce pečiva, aby snížili své prodejní ceny. Společnost Billa se k této strategii nepřipojuje a cenu 1,90 korun drží dlouhodobě na stejné úrovni,“ řekla mluvčí Dana Bratánková.

Řetězec Globus připustil, že dlouhodobé snížení ceny povede k zatížení především vırobců a dodavatelů. Mluvčí řetězce Rita Gabrielová ale dodala, že předpokládá, že v současné situaci bude řetězec konečnou cenu upravovat. Podobně odpověděl i Penny Market. „Penny se snaží svım zákazníkům vždy nabízet zboží za atraktivní ceny, proto sledujeme aktivity konkurence a v případě potřeby reagujeme,“ řekl za řetězec Tomáš Kubík.

Řetězec Albert na dotaz ohledně ceny odpověděl, že spolupracuje s téměř 60 regionálními pekárnami. „Ceny pečiva nastavujeme tak, aby byly konkurenceschopné a atraktivní pro zákazníky, a zároveň aby odrážely kvalitu a pracnost pekařského řemesla,“ uvedl mluvčí Jiří Mareček.