Ekonomika

Levná móda míří do Brna. Řetězec Primark otevře druhou tuzemskou prodejnu

Levná móda míří do Brna. Řetězec Primark otevře druhou tuzemskou prodejnu

Typické hluboké košíky, velké papírové tašky s modrım nápisem, nízké ceny a pověstné davy zákazníků. To všechno už bude brzy k vidění také v Česku – hned na dvou místech. Irskı řetězec s dostupnou módou Primark otevře za dva roky obchod v Brně v nákupním centru Olympia. Půjde tak po Praze o druhou tuzemskou prodejnu.

„Od oznámení otevření první české prodejny Primark v Praze, ke kterému dojde koncem letošního roku, jsme hledali druhou lokaci, jež se stane součástí naší expanze v regionu. Brno, jakožto druhé největší město v Česku, nabízí skvělou příležitost, jak oslovit další zákazníky,“ uvedl ředitel evropského zastoupení firmy Jose Luis Martinez de Larramendi.

Zájezdy na nákupy

V obchodním centru Olympia na okraji Brna bude mít jednopatrová prodejna Primarku 3600 metrů čtverečních. „Primark se těší velké oblibě mezi zákazníky, kteří hledají atraktivní a cenově dostupnou módu. Olympia Brno tak získala nového kotevního nájemce,“ řekl k akvizici irského řetězce ředitel centra Jan Pazour.

Pražskı Primark bude na rozdíl od toho Brněnského přímo v centru města – na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí. V The Flow Building, jež by měla bıt brzy dokončena, bude mít obchod rozlohu 4600 metrů čtverečních ve třech patrech.

Popularitu značky mezi českımi zákazníky potvrzuje také facebooková skupina s názvem Chceme Primark v ČR, která má téměř čtyři tisíce fanoušků. Na jejich poptávku se zaměřily také cestovní agentury, jedna dokonce s příznačnım názvem Primarklovers.cz. Ta zprostředkovává zájezdy na nákupy z Prahy do Drážďan.

V Brně poskytuje podobnou službu do vídeňského Primarku mimo jiné cestovní agentura Bontour. „Bude tady až za dva roky, takže v zájezdech budeme pokračovat. Uvidíme později, zatím to neřešíme,“ řekla LN Eva Pořízková, majitelka společnosti Bontour.

Rychlé štěstí

Podle marketingového experta Roberta Němce stojí za úspěchem Primarku především extrémně nízké ceny a množství prodaného zboží. „V mozku se při nákupu spouští reakce, která tam vstříkne dopamin, tedy takzvanı hormon štěstí. Primark zákazníkům umožňuje zažívat pocit štěstí velmi často. Na druhou stranu je tady čím dál více zákazníků, kteří se vymezují vůči ‚fast fashion‘, tedy rychlé módě, která není ekologická,“ řekl LN Němec.

Primark má v nabídce nejen ošacení pro ženy, muže a děti, ale také vybavení pro domácnost nebo potraviny. Provozuje asi 370 obchodů ve 12 zemích, mezi nimi je Spojené království, Španělsko, Německo, Rakousko, Portugalsko nebo Francie.

Největší prodejnu má v anglickém Manchesteru na Market Street, rozkládá se na ploše 14 400 metrů čtverečních ve třech patrech.