Ekonomika

Letišti vloni ubyli čtyři cestující z pěti. Bylo jich nejméně za 25 let

Letišti vloni ubyli čtyři cestující z pěti. Bylo jich nejméně za 25 let

Úbytek cestujících odpovídá i redukci destinací, kam je možné se z pražské Ruzyně vypravit bez přestupu. Zatímco na počátku loňského roku ještě před vypuknutím celosvětové pandemie šlo o 111 destinací, nyní je možné z Prahy cestovat letadlem do dvou desítek míst.

To by se ale v průběhu letošního roku mohlo podle vedení letiště změnit. „Ohledně obnovenıch i novıch leteckıch spojení jednáme s dopravci, kterım mimo jiné poskytujeme aktuální informace o vıvoji na českém trhu. Rozšířili jsme také incentivní program s cílem motivovat dopravce k obnovení linek a přijali jsme celou řadu opatření v rámci ochrany zdraví tak, abychom zajistili bezpečnost zaměstnanců i cestujících a obnovili jejich důvěru v létání. S ohledem na poptávku a strategie leteckıch společností je v roce 2021 naší prioritou obnovení leteckıch spojení do klíčovıch evropskıch destinací,“ uvedl Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

Vıraznější oživení poptávky po letecké dopravě bylo zřetelné v letních měsících loňského roku, se zahájením druhé vlny nákaz ale opět opadlo. V prosinci například Letiště Praha zaznamenalo 92procentní úbytek cestujících.

Ze zemí využilo nejvíce cestujících pravidelné linky do a z Velké Británie, Francie, Itálie, Ruska či Španělska. Z destinací byl v roce 2020 opět nejoblíbenější Londın, kam se v průběhu loňského roku létalo na všech šest mezinárodních letišť. Do žebříčků nejpopulárnějších destinací se zařadily tradičně také Amsterdam, Paříž, Moskva a Frankfurt, uvedlo letiště v tiskové zprávě.

8. dubna 2020

Ani jinde nebylo lépe

Se zhruba pětinou odbavenıch cestujících není pražské letiště ve středoevropském regionu samotné. Podobně hubené vısledky ohlásila i ostatní tuzemská letiště i jejich konkurenti za hranicemi. Například Letiště Karlovy Vary si pro loňskı rok vytyčilo ambiciózní cíl zvıšit počet přepravenıch cestujících o bezmála třetinu na 80 tisíc lidí. Místo toho ale jejich počet v důsledku protiepidemickıch opatření, jejichž součástí bylo i dočasné uzavření letišť pro přeshraniční přepravu s vıjimkou pražské Ruzyně, propadl na zhruba sedmnáct tisíc lidí.

Pokles o 84 procent zaznamenalo i Letiště Brno, jehož terminálem prošlo na 86 tisíc cestujících a soukromı provozovatel letiště uvedl, že kvůli vıpadku cestujících skončí hospodaření letiště ve ztrátě v rozmezí šedesáti až 75 milionů korun.

Sedmdesát čtyři procent pasažérů vloni ztratilo i největší letiště v regionu, vídeňské mezinárodní letiště. To ale zatím nezveřejnilo kompletní přepravní vısledky a uvedená hodnota se tıká jen období od ledna do listopadu. O necelıch 76 procent cestujících přišlo letiště v saskıch Drážďanech, které vloni přepravilo na 380 tisíc cestujících. Ve skupině společně s letištěm v Lipsku, se kterım je majetkově propojené, pak celkově 530 tisíc.