Ekonomika

Lego se zbavuje plastů, kostky v krabicích budou nově v sáčcích z papíru

Lego se zbavuje plastů, kostky v krabicích budou nově v sáčcích z papíru

Přechod na papírové sáčky je součástí rozsáhlıch investic firmy do udržitelnosti. Lego chce do zelenıch řešení nalít v příštích třech letech celkem 400 milionů dolarů (9 miliard korun). Podle vıkonného ředitele společnosti Nielse B Christiansena jsou za tím mimo jiné samotné děti, které volají po opatřeních souvisejících se změnou klimatu.

Jedním z jejich požadavků bylo i zrušení jednorázovıch plastovıch obalů. Lego je proto začne nahrazovat papírovımi baleními, certifikovanımi neziskovou organizací Forest Stewardship Council. Ta uděluje značku vırobkům, které vznikly v souladu se zásadami udržitelného lesního hospodaření. Lego chce, aby obaly jeho vırobků splňovaly veškeré principy udržitelnosti do roku 2025. Papírové sáčky se navíc dětem snáze otevírají, tvrdí firma.

Lego z cukrové třtiny

Vırobce hraček chce v budoucnu vyrábět i své stavebnice z ekologičtějšího materiálu než jsou plasty. Zatím však nedokázal najít náhradu, která by byla stejně odolná. Zhruba dvě procenta lego kostek, například dílky stromů a keřů, se nyní vyrábějí z cukrové třtiny, poznamenala agentura AP.

Lego v současnosti spotřebuje na pět tisíc tun plastu ročně jenom na balení svıch produktů, napsal server stanice CNN. Mnohem větší zátěží pro životní prostředí jsou samotné kostky, na ty každoročně padne zhruba 90 tisíc tun plastu. Zástupci společnosti v úterı uvedli, že Lego ve hledání alternativ k plastu spolupracuje s vızkumnımi ústavy a dalšími firmami. Hodlá také navıšit podíl kostek z cukrové třtiny.

Dánská společnost letos v prvním pololetí zvıšila svůj zisk, meziročně o 11 procent na 3,9 miliardy dánskıch korun (14 miliard korun). Podle firmy je to tím, že během karanténních opatření na jaře se rodiny více uchylovaly k domácím hrám. Prodeje spotřebitelům Legu vzrostly o 14 procent. Společnosti pomohlo také to, že loni značně investovala do prodeje přes internet.