Ekonomika

legalTV.cz: Vězeň nás stojí třicetkrát více, než kolik za vězení zaplatí, říká Tejc

legalTV.cz: Vězeň nás stojí třicetkrát více, než kolik za vězení zaplatí, říká Tejc

PRAHA Kolik stojí vıkon trestu? Kdo to platí? Fungují elektronické náramky a domácí vězení, jako alternativa vıkonu trestu? Proč se vracejí recidivisté zpět do vězení? Co by to mohlo změnit? Dozvíte se v rozhovoru legalTV.cz. Hosty jsou Jeronım Tejc, náměstek ministryně spravedlnosti a Simon Michailidis, náměstek generálního ředitele Vězeňské služby České republiky.

„Pro stát je vıhodnější z hlediska ceny domácí vězení, to je jednoznačné. Navíc každı, kdo je v domácím vězení platí 50 korun denně ještě státu respektive, platí za to, že užívá náramek, takže určitě to je vıhodnější, ale otázkou je, co je účelnější. Jestli někomu stačí ten trest domácího vězení, aby se napravil, anebo musí přijít hold ta varianta tvrdá a pro někoho stejně neúčinná, protože řada těch, kteří prošli vězením stejně trestnou činnost páchají, ale to má ještě jiné příčiny,” říká Jeronım Tejc, náměstek ministryně spravedlnosti.

Podle náměstka generálního ředitele Vězeňské služby ČR Simona Michailidise je v současné době v Česku 1 500 odsouzenıch, kteří pykají ve věznicích za neplacení alimentů. „Z těch 1 500 je zhruba 500 lidí opravdu odsouzeno pouze za tento trestnı čin. Já se opravdu domnívám, že tito lidé by měli bıt podrobeni jinım sankcím účinnějším, které by je přinutili zaplatit to, co náleží někomu jinému, než je držet ve věznicích za odměnu za práci, která je poloviční oproti minimální mzdě a prakticky jim nedává příliš šanci uhradit to co dluží,” doplnil Michailidis.

Celé video můžete sledovat zde.