Ekonomika

Ledová sprcha pro USA. Huawei dokáže vyrábět mobily i bez amerických čipů

Ledová sprcha pro USA. Huawei dokáže vyrábět mobily i bez amerických čipů

Huawei se nyní snaží snižovat svou závislost na americkıch dodavatelích kvůli obchodním restrikcím ze strany Spojenıch států. Washington v květnu zařadil Huawei na černou listinu, což znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, pokud chtějí této čínské firmě dodávat své produkty. Spojené státy čínskou firmu obviňují z krádeží technologií a špionáže pro Peking, což Huawei popírá.

Mluvčí Huawei uvedl, že firma by chtěla pokračovat v nákupech součástek od americkıch dodavatelů. "Pokud to v důsledku rozhodnutí americké vlády nebude možné, nebudeme mít jinou volbu než vyhledávat alternativní dodávky ze zdrojů mimo USA," dodal nicméně.

Analızy podle listu The Wall Steet Journal ukazují, že Huawei od května snižuje svou závislost na americkıch dodavatelích a eliminuje používání americkıch čipů v novıch modelech chytrıch telefonů. Novı telefon Mate 30, kterı Huawei představil v září, už podle analızy společností UBS a Fomalhaut Techno Solutions neobsahuje žádné americké součástky, píše list na svıch internetovıch stránkách.

Huawei je nyní druhım největším vırobcem chytrıch telefonů na světě za jihokorejskım konkurentem Samsung. Podle údajů vızkumné společnosti Gartner zvıšil Huawei ve třetím čtvrtletí prodej smartphonů o 26 procent na 65,8 milionu přístrojů. Firma těžila zejména ze silné poptávky na domácím trhu, kde prodala přes 40 milionů smartphonů.