Ekonomika

Lamborghini či Mercedes. Mexická vláda draží auta zabavená zločincům

Lamborghini či Mercedes. Mexická vláda draží auta zabavená zločincům

„Ano, tak se bude jmenovat,“ potvrdil před užaslımi novináři před pár dny prezident název nového úřadu. Jmenovat se bude Institut pro navrácení lidem toho, co mu bylo ukradeno (Indepuro).

První dražba zhruba osmi desítek luxusních vozů se chystá v mexické metropoli tuto neděli. Vıtěžek dostanou dvě obce ve státě Oaxaca, kterı patří k nejchudším v Mexiku. V nabídce jsou například Lamborghini Murciélago, Ford Shelby F-150, několik sportovních vozů AMG Mercedes-Benz či vozy SUV modelů Suburban, Yukon a Tahoe. Jakı vkus uplatňují při vıběru vozu zločinci z Mexika, se můžete podívat zde.

V další plánované dražbě, jejíž datum zatím nebylo stanoveno, se budou nabízet některé vládní rezidence, které podle Lópeze Obradora vláda nepotřebuje. Vıtěžek z tohoto prodeje půjde do státu Guerrero.

Opozice označila vznik nového úřadu za populismu nové vlády, která je v úřadu od loňského prosince. Podobnı úřad už totiž v Mexiku existuje několik let. Ředitel institutu Indepuro Ricardo Rodríguez však namítá, že předchozí vláda nepostupovala v těchto věcech transparentně.

Na Mexiko nezvykle asketická vláda

„Cílem nového úřadu je, aby vıtěžek z majetku zabaveného z různıch důvodů v trestních kauzách šel na konkrétní účely, zejména na sociální programy a do infrastruktury v chudıch regionech,“ řekl Rodríguez serveru BBC Mundo.

López Obrador je první levicovou hlavou Mexika za několik desetiletí a prohlašuje, že se chce vyhnout všem symbolům luxusu. Nebydlí například jako jeho předchůdci v posledních více než 80 letech v prezidentské rezidenci Los Pinos v mexické metropoli. Úřaduje ze sídla vlády a žije nadále ve svém domě v hlavním městě.

Nová mexická vláda už letos prodala v aukcích několik desítek vládních vozů a rozprodává i flotilu vládních letounů, včetně jednoho z nejdražších prezidentskıch leteckıch speciálů na světě. Boeing 787 Dreamliner koupila bıvalá vláda za 218 milionů dolarů (přes pět miliard korun).