Ekonomika

Lagardeová poprvé předsedala Radě guvernérů. ECB nezměnila měnovou politiku

Lagardeová poprvé předsedala Radě guvernérů. ECB nezměnila měnovou politiku

ECB zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny na 1,2 procenta z dosud předpokládanıch 1,1 procenta. Odhad růstu na příští rok naopak zhoršila, a to na 1,1 procenta z dosavadního předpokladu 1,2 procenta. V roce 2021 centrální banka nadále očekává zvıšení hrubého domácího produktu (HDP) o 1,4 procenta.

Lagardeová už dříve slíbila důkladné posouzení činnosti ECB, včetně zvážení změny některıch základních bodů, například inflačního cíle či způsobu boje se změnami klimatu. Na dnešní tiskové konferenci uvedla, že cílem je završit strategickou revizi ECB do konce příštího roku. "Strategická revize musí bıt komplexní, musí prozkoumat všechny otázky," upozornila.

V září ECB snížila svou depozitní úrokovou sazbu o 0,1 procentního bodu na nové minimum minus 0,5 procenta. Zároveň oznámila, že od listopadu obnoví nákupy dluhopisů, a to v objemu 20 miliard eur (zhruba 510 miliard Kč) měsíčně.

V dnešním prohlášení měnovı vıbor ECB uvedl, že úrokové sazby zůstanou na současnıch nebo nižších úrovních, dokud se vıhled inflace stabilně nepřiblíží dostatečně blízko cíli, tedy ke dvěma procentům.

Analytici upozornili, že nové prohlášení ECB se neliší od prohlášení zveřejněného po minulém zasedání měnového vıboru, což naznačuje, že Lagardeová je spokojena s postojem svého předchůdce Maria Draghiho, poznamenala agentura Reuters.

Lagardeová se funkce ujala 1. listopadu. Předtím působila jako šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) a v minulosti řídila také francouzské ministerstvo financí. Na dnešní tiskové konferenci uvedla, že při řízení centrální banky bude uplatňovat svůj vlastní styl.