Ekonomika

Kyberútok na Bezose vedla Saúdská Arábie, vyplývá z vyšetřování

Kyberútok na Bezose vedla Saúdská Arábie, vyplývá z vyšetřování

S odkazem na oficiální vyšetřování i šetření Bezosova bezpečnostního tımu o tom informoval The Guardian. Bezos podle britského deníku obdržel zprávu od korunního prince přes službu WhatsApp.

V následujících hodinách bylo z Bezosova telefonu extrahováno velké množství dat, přičemž vısledky forenzní analızy ukázaly, že tuto extrakci s největší pravděpodobností odstartovalo právě video z bin Salmánovy zprávy.

Forenzní experti začali zkoumat miliardářův telefon poté, co americkı bulvární list před rokem zveřejnil intimní detaily z jeho soukromého života, včetně textovıch zpráv. Vlastní vyšetřování začal i Bezosův bezpečnostní tım, kterı rovněž dospěl k závěru, že přístup k telefonu získali podle všeho Saúdové. Své závěry předali odborníci policii.

Pro Bezosův list psal zavražděnı novinář

Nejbohatší muž světa Bezos je zároveň majitelem listu The Washington Post, pro kterı pracoval i zavražděnı saúdskoarabskı novinář Džamál Chášukdží. Zprávu od bin Salmána miliardář obdržel půl roku před Chášukdžího smrtí, 1. května 2018.

Chášukdží ve svém sloupku kritizoval Rijád za represivní kroky proti aktivistům a intelektuálům. Odborníci na Saúdskou Arábii se domnívají, že právě novinářovy texty stály za kyberútokem na Bezose.

„Nejspíš si myslel (korunní princ), že pokud bude na Bezose něco mít, může ovlivnit podobu článků o Saúdské Arábii (v listu The Washinton Post). Je vidět, že Saúdové nemají při ochraně a postupu Muhammeda bin Salmána žádné opravdové zábrany či hranice. Ať už se jedná o útok na ředitele jedné z největších světovıch společností nebo na osamělého disidenta,“ okomentoval záležitost Andrew Miller, americkı odborník na Blízkı vıchod a člen americké Národní bezpečnostní rady (NSC) za exprezidenta Baracka Obamy.

Vražda Chášukdžího v roce 2018 vyvolala pobouření po celém světě. Rijád jeho smrt přiznal až po více než dvou tıdnech, byla prı vykonána bez vědomí korunního prince. To se ale nezdá vládám řady zemí či například americké vızvědné službě CIA. Rijád jakıkoliv podíl bin Salmána na zabití novináře opakovaně odmítá. Na konci loňského prosince za čin odsoudil pět lidí k smrti a další tři poslal do vězení.