Ekonomika

Kvůli koronaviru v Itálii mají české firmy potíže

Kvůli koronaviru v Itálii mají české firmy potíže

Konkrétní firmy neuvedl, dodal pouze, že koronavirem byly zasaženy Lombardie, Benátsko a Emilia-Romagna, které se 50 procenty podílejí na exportu a dohromady tvoří 40 procent italského HDP.

České firmy by podle něj mohlo také citelně zasáhnout rozšíření nákazy v Piemontu, kde je hlavním městem Turín. Nejvíce postiženı by byl automobilovı průmysl.

V zasaženıch oblastech je podle Atanasčeva nyní velmi těžké kontaktovat tamní firmy. "Hodně tu fungují pevné linky a lidé nyní z velké části pracují z domova," řekl. S problémy se potıkají vırobní firmy, potíže jsou znatelné ve spedicích.

Itálie se podle něj kvůli koronaviru už od ledna potıká s ochromením módního průmyslu. "Jako první evropskı stát zakázala přímé lety s Čínou, přitom každoročně eviduje kolem šesti milionů příjezdů Číňanů," řekl Atanasčev. Ti cestují především přes Milán, kde jsou nejsilnější klientelou pro největší italské módní značky.

Italská ekonomika není podle Atanasčeva navíc dlouhou dobu v kondici. "Naposledy v letech 2012 a 2013 prošla recesí a od té doby se nedokázala dostat nad předkrizová čísla," upozornil.

Itálie je pro ČR osmım největším exportním trhem. Vıvoz loni činil přes 173 miliard korun. Nejvíce ČR vyváží stroje, léky a automobily. V dovozu jsou pro Česko Italové pátım největším partnerem, loňskı dovoz přesáhl 167 miliard korun. Dovozu dominují automobily a ropa.

V Itálii nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehlo 12 lidí, kolem 380 jí onemocnělo. Po Číně a Jižní Koreji je v Itálii nejvíc zaznamenanıch případů.