Ekonomika

KVÍZ: Znáte milionovou bankovku? Co víte o papírových platidlech?

KVÍZ: Znáte milionovou bankovku? Co víte o papírových platidlech?

Sbírání bankovek je pro řadu lidí koníčkem. Někteří se specializují na československé nebo české bankovky, jiní se zaměřují na papírová platidla ostatních států anebo jejich zájem uchvátí padělky, které vznikly v době oběhu bankovek. Notafilie otevírá sběratelům zajímavé obzory, často se velmi detailně seznamují s historií a uměním, které jsou s bankovkami spojeny.

Sběratelské kousky se nejčastěji obchodují ve veřejnıch dražbách, ale dochází i k individuálním prodejům nebo existují specializované obchody. O bankovky mají zájem i investoři. Hodnota některıch exemplářů se totiž může vyšplhat až na milionové částky.

Jako například v současnosti nejdražší bankovka u nás. „Pětitisícovka z roku 1919 vstupuje 20. listopadu do dražby s vyvolávací cenou 1 milion korun. Po 26 letech mají sběratelé i širší veřejnost unikátní příležitost k zakoupení nejvzácnějšího československého platidla,“ uvádí Aleš Kohout, spolumajitel aukční společnosti Bankovky.com s. r. o., která bankovku draží pro svého klienta.

Naposledy se ve veřejné nabídce tato bankovka objevila v květnu 1994 a vydražila se za 280 000 Kč, dnes Aleš Kohout odhaduje, že v dražbě se její cena může vyšplhat až na čtyřnásobek.

Červená pětitisícovka patří do sběratelsky nejvíce ceněné emise první republiky z roku 1919. Platidla byla vydávána vládou, nikoliv bankou, nejde tedy o bankovky, správnı název je státovky. Většina státovek z této emise zobrazuje motivy Alfonse Muchy, proto jsou mezi sběrateli označovány jako tzv. muchovky. Motiv na pětitisícovce ale z dílny Alfonse Muchy nepochází. Na líci nese stejnı motiv jako rakousko-uherská tisícikoruna z roku 1902, nenápadnı secesní portrét manželky jednoho z autorů, paní Leflerové.

„V plánované dražbě bude kromě nejžádanější pětitisícové bankovky kompletní emise československıch bankovek z 20. století, která jde do dražby vůbec poprvé. Jen vyvolávací cena všech položek sbírky přesahuje 3 miliony Kč,“ shrnuje Aleš Kohout.