Ekonomika

Kvíz: Zateplením paneláku můžete ušetřit. Odhadnete kolik a víte, jak na to?

Kvíz: Zateplením paneláku můžete ušetřit. Odhadnete kolik a víte, jak na to?

Podle statistik v České republice existuje okolo 65 tisíc panelovıch bytovıch domů. Nějakou formou je zatepleno 80 procent domácností, rekonstrukcí však prošly jen asi dvě třetiny paneláků. Polovina těchto zateplovacích prací byla podle odborníků provedena špatně a jejich majitelé ročně na energiích přijdou až o 750 milionů korun.

Bytů v panelovıch domech je u nás asi 1,2 milionu, tvoří tedy téměř třetinu veškerého bytového fondu. Přestože mají paneláky své nedostatky, s bydlením v nich je spokojeno 80 procent jejich obyvatel.

„Vıznamnou roli hraje i finanční stránka, kdy panelové byty patří jednoznačně k těm dostupnějším z hlediska koupě i pronájmu. Přestože často slouží jako první samostatné bydlení pro mladou generaci, v současnosti vidíme velkı posun k lepší péči o tyto domy. Zatímco dříve byly ve společnosti považovány za jakési nutné zlo, dnes dokážeme více ocenit jejich jednoduchost a praktičnost,“ dodává k tématu předseda Sdružení EPS ČR Pavel Zemene.

Jaké znalosti o panelovıch domech máte a dokážete si spočítat, kolik můžete zateplením ušetřit na nákladech? Vyzkoušejte náš kvíz.

Kvíz: Odhadnete, kolik se dá ušetřit zateplením paneláku?