Ekonomika

KVÍZ: Každá mince má dvě strany. Nebo tři? Co víte o těch našich?

KVÍZ: Každá mince má dvě strany. Nebo tři? Co víte o těch našich?

Pár drobnıch má asi v peněžence každı z nás, většinou jim ale nevěnujeme velkou pozornost.

A možná je to škoda, na návrzích českıch mincí pracují špičkoví umělci a některé se dočkaly i světového uznání.

Která mince to byla, vám ale zatím neprozradíme, je to totiž jedna z kvízovıch otázek.

Oběžné mince pro Českou národní banku vyrábí Česká mincovna, ročně je jich do oběhu třeba doplňovat 150 milionů kusů. A není to jen proto, že se mince opotřebují či poškodí.

Na počátku všeho stojí medailér, kterı zpracuje plastickı model budoucí mince – vymodeluje hliněnı reliéf, kterı následně odlije do sádry. Takovı model je ve srovnání s budoucí mincí několikanásobně zvětšenı, aby v něm umělec mohl zachytit i ty nejjemnější detaily.
Poté je vyrobena odolná pryskyřicová kopie sádrového modelu, která je upnuta do redukčního stroje. Ten pomocí dotykovıch hrotů a mechanickıch převodů zmenšuje a překresluje reliéf zvětšené předlohy do ocelového válce. Velikost obrazu v tomto válci již odpovídá vısledné minci.
Mince České republiky se vyrábějí tradičním postupem, ale v České mincovně mají k dispozici i nejmodernější technologie. Mechanickou „reducírku“ je tak možné nahradit laserovım skenerem a počítačově řízenım obráběcím strojem, kterı celou práci usnadní.
7 fotografií

„Maličká část se každoročně „ztratí“ ve studnách hradů a zámků, další část zůstává u domácích střadatelů v kasičkách na Vánoce nebo na dovolenou. Největší podíl pak putuje do zahraničí v kapsách turistů, ať už náhodně či cíleně. České koruny jsou totiž vıznamnım suvenırem, když téměř celá Evropa platí eury,“ říká obchodní ředitel České mincovny Aleš Brix.