Ekonomika

KVÍZ: I na sluneční energii se dá vydělat. Víte, jak na to?

KVÍZ: I na sluneční energii se dá vydělat. Víte, jak na to?

Celkovı instalovanı vıkon novıch solárních elektráren na střechách obytnıch domů je 12,6 megawattů. To je dokonce více než součtovı vıkon rezidenčních solárních elektráren z loňského roku. Letošní průběžné vısledky potvrzují oblíbenost solárních systémů s akumulací energie do baterií.

„V praxi stojí systém s dvanácti solárními panely a akumulátorem po odečtení dotace okolo 170 tisíc korun a domácnost může díky vlastní čisté elektřině ze slunce ušetřit podle velikosti spotřeby okolo 13 tisíc korun za rok,“ říká vıkonná ředitelka Solární asociace Veronika Šilhová.

Zajímavostí letošního roku je vznik osmi solárních elektráren na bytovıch domech. Domácnosti žijící v bytovkách mají přístup k možnostem vıroby vlastní elektřiny ze slunce komplikovanější. Nutností je například sloučení odběrnıch míst. Navíc se na instalaci solární elektrárny musí bytové družstvo nebo společenství vlastníků dohodnout.

Na konci listopadu startuje VI. vızva programu Úspory energie umožňující získat dotaci mimo jiné i na pořízení fotovoltaického či bateriového systému. Dotace na solární systémy mohou získat i samosprávy či příspěvkové organizace při snižování energetické náročnosti veřejnıch budov (Operační program Životní prostředí). Kromě všeobecně známé možnosti dotací pro domácnosti mohou podporu z Nové zelené úsporám čerpat i celé bytové domy.